CZ / ENG

► Prachy a design ve Zlíně

Na konci dubna se ve městě Tomáše Bati uskuteční již druhý ročník akce Zlín Design Week (ZDW). Oproti minulému roku ale nastává i nezanedbatelná změna: organizátoři rozhodli, že celý týden zaštítí společným tématem. A tím jsou prachy.

Studenti Fakulty multimediálních komunikací z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kteří oslavný týden designu pořádají, pokládají záludnou otázku: „Je podle vás platná rovnice designové = drahé?“ A tou nekončí. I přesto, či spíš právě proto, že téma PRACHY je do určité míry tabuizované, chtějí najít odpovědi na otázky a sdílet je s uživateli – s veřejností.

Jak porovnávat kvalitu a kvantitu? Jakou má cenu jedinečnost a jakou funkčnost? Kdo určuje cenu designu a jaká je hodnota lidské práce? Jedna z manažerek ZDW, Adéla Bačová, se pro blog Insidecor nechala slyšet: „Jako designérku mě vždy zajímalo, jak lidé vnímají poměr kvalitního designu a třeba vyšší ceny. Budu ráda, když jim tuto problematiku přiblížíme. Třeba tím i trochu přispějeme k lepšímu vnímání designu.“

Během celého festivalu budete moci přímo v ulicích města zhlédnout práce designérů z různých částí světa. Na programu souběžně probíhající Konference Design & Marketing, která má přispět ke zkvalitnění spotřební kultury, budou přednášky renomovaných odborníků i tvůrčí dílny.

Zlatým hřebem celého týdne bude vyhlášení vítězů 8. ročníku soutěže Talent Designu, o kterou je mimořádný zájem. V loňském roce v ní soutěžilo přes 630  prací. Vítěze určí odborná porota. Hodnotit bude nejenom neotřelost návrhu, ale i funkci díla a ekologickou stopu použitých materiálů. Soutěž vyhlašuje Nadační fond Martiny a Martina Růžičkových. Vítěz si odnese finanční odměnu a možnost zúčastnit se prestižní stáže.

I když je tradice Zlín Design Week zatím v plenkách, mnohé naznačuje, že se rozvíjí slibným směrem. Máte možnost být u toho od 25. dubna do 1. května 2016.

Text: Anna Šopovová, foto: ZDW© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.