CZ / ENG

► Prague Design Week osadí Kafkův dům autorským designem

Druhý ročník Prague Design Week začne v pondělí 11. května v Kafkově domě u Staroměstského náměstí v Praze. Během týdne se na něm setká sedmdesát tuzemských i zahraničních vystavovatelů, na programu jsou i přednášky a dílny, otevře se i Design Kino a pohádková výstava.

„Přinášíme širší pohled na autorský design. Odkrýváme zákulisí jeho tvorby,“ uvádí zakladatel a organizátor akce Ondřej Krynek. Mezi vystavující autory patří i pět mladých designérů, Mirka Horká, Markéta Martišková, Petra Ptáčková, Janja Prokić a Štěpán Růžička, kteří se inspirovali světem pohádek, kouzel a mýtů. Jejich díla budou k vidění na společné výstavě Bylo nebylo, která se doposud představila jen na únorovém London Fashion Weeku.

Z výstavy Bylo nebylo, objekty Štěpána Růžičky a šperky Janjy Prokić. (foto: Štěpán Růžička, Bet Orten)

V podvečerních hodinách čeká návštěvníky blok krátkých přednášek. Ze Strmilova přijede Filip Kubák a promluví o rodinné tkalcovně, která se specializuje na tkaní bytového textilu z přírodních materiálů. Přednáška v podání architekta Jana Petrše z Knihovny materiálů matériO přinese osobitý pohled na možnosti dnes již téměř bájného 3D tisku. Dojde i na besedu s designéry, kteří se za podpory Veroniky Ruppert podělí o své zkušenosti ze světa veletrhů a obchodu s designem. Představí se i tři bratři kováři, kteří pracují pod značkou Kovopo. Alena Hájková promluví o nápojovém setu pro svět nevidomých a Hanuš Lamr o odlévání vílích šperků do ztraceného vosku.

Přehlídka designu představí i studia a autory ze zahraničí. (zdroj: Kristalia)

Tým designérů pracujících pod značkou Contiqua předvede, jak umí při navrhování produktů využít průmyslový odpad. Společnost PanSlavista, kterou založil Dušan Poliaček, vystaví díla propojující tradiční řemesla a současný design. „Chceme produkty tak zajímavé, aby i poslední partyzán čekal ve frontě. Nyní prezentujeme náš obnovený barokní porcelán, lampy, které z časoprostoru náhodou přistály na Staromáku, a vanu, která nepotřebuje koupelnu,“ dodává. Italský Punto Design, zastupující široké spektrum nábytkářských značek, představí výrobky Kristalia založené na netradičních materiálech a technologiích na pomezí módy a sportu. Jemnost ve šperku a objektu předvede Hana Polívková. K vidění budou i pestrobarevné rakve z dílny HogoFogoDesign.  Jiří Ďuriš dodává: „Smrt si nevybírá, vy můžete…“ … i za života a v květnové Praze.

Expozice budou v pondělí 11. května otevřeny mezi 12. a 21. hodinou, od úterý 12. do soboty 16. května pak od 10 do 21 hodin a v průběhu posledního výstavního dne, neděle 17. května, od 10 do 19 hodin. Některé z výrobků bude možné přímo na místě od designérů i zakoupit. Celotýdenní vstupné je 100 Kč / 50 Kč.

připravila: Tereza Lišková© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.