CZ / ENG

► Přednáška Jana Boelena: cesta za (globálním) štěstím pomocí udržitelného designu 7. 10. Od 16:30 na Designbloku

► Přednáška Jana Boelena: cesta za (globálním) štěstím pomocí udržitelného designu 7. 10. Od 16:30 na Designbloku „Je-li šťastná planeta, jsou šťastní i lidé.“ Co znamená štěstí? Otázka, kterou jsme si možná v poslední době pokládali víc než kdy jindy a v kontextu dnešní postpandemické doby protknuté klimatickými změnami si ještě víc uvědomujeme jeho křehkost. Právě během pandemického stavu, kdy došlo k utlumení lidských aktivit, byla příroda možná zase na chvíli opravdu šťastná. Lidská činnost se však vrací do chodu se všemi svými následky na životní prostředí. Právě tato zkušenost nás může vést k přehodnocení a hledání nových přístupů, šetrným k planetě. Řadě ekologických problematik se nabízí využít dnes hodně artikulovaný „design thinking“ a otevřít tak kreativní cesty a odpovědí právě skrze design.

 


Co může napomoci větší informovanosti a lepšímu průchodu tohoto tématu k veřejnosti je krok ze strany vedení Designbloku, kdy v rámci letošního ročníku bude poprvé předáno Ocenění v kategorii Udržitelný design.

 

 

Udržitelný design, jako jistá úroveň gramotnosti člověka dnešní doby, se stal také tématem části doprovodného programu letošního Designbloku na platformě výzkumného projektu Haenke. Celkem pět virtuálních, ale i fyzických debat se bude zaměřovat na to, jak může design interagovat s přírodou a jak může toto vzájemné působení prospět lidem i samotné planetě.

 

Alexandra Střelcová a Julien Antih, Hænke

 

Haenke, které soubor těchto přednášek organizuje, je výzkumným, designérským a edukativně laděným studiem, zabývajícím se funkcí rostlin a přírody v kontextu lidského zdraví. Ve svých projektech spojuje tradiční znalosti o přírodě a rostlinách se znalostmi odbornými a stejnou měrou dává prostor projevu dědictví kultury i přírody.

Panel přednášek otevře ve čtvrtek 7.10. v 16:30 online designér, kurátor a umělecký ředitel ateliéru LUMA, Jan Boelen. Ten představí aspekt udržitelnosti ve své praxi právě v ateliéru LUMA, designérském výzkumném studiu situovaném ve francouzském Arles. Studio sdružuje odborníky napříč obory: designéry, antropology, vědce, sociology, farmáře, inženýry, umělce ale i místní aktivisty. Činnost ateliéru je úzce definována geografickým a kulturním prostředím bioregionu Camargue, obklopeného horami Alpilles a pláněmi Crau. Zkoumáním místních zdrojů, potenciálu a propojením různých oblastí odborných znalostí vyvíjí LUMA lokální řešení pro ekologickou, ekonomickou a sociální transformaci regionu. Atelier LUMA se jako lokálně zaměřená experimentální laboratoř také účastní sítí sdílení znalostí a iniciativ po celém světě, právě jako v případě pražského Designbloku.


Dalšími řečníku v rámci série debat na téma jak se udržitelnost v designu projevuje v jejich vlastní tvorbě a pomáhá překonat současné globální výzvy budou: Alexandra Georgescu z architektonického studia KOGAA, Nienke Hoogvliet ze stejnojmenného materiálového výzkumného studia, Gaja Meznaric Osole a Andrej Koruza z kreativního výzkumného kolektivu Trajna, Laura Drouet a Olivier Lacrouts z výzkumného studia d-o-t-s, aktivního v oblasti redakční a kurátorské produkce, Miranda Janatka z BBC Gardener´s World Magazine, designérka a badatelka Julia Löffler, psycholog architektury Michal Matlon a profesorka Historie designu z Kingston University v Londýně Penny Sparkle.


Designblok | čtvrtek | 7.10. | 16:30 | Haenke: Nature by Design: Cesta za (globálním) štěstím pomocí udržitelného designu (Jan Boelen, Alexandra Georgescu) | doprovodný program | Gabriel Loci | Reflex stage | přednáška proběhne v anglickém jazyce

 



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.