CZ / ENG

► Prostor stěny: Lada Semecká vystavuje v Teplicích

Regionální muzeum v Teplicích vystavuje objekty sklářské výtvarnice Lady Semecké. Autorská výstava skleněných obrazů a rytého skla začala v prostoru teplického zámku 16. listopadu 2016 a končí 8. ledna 2017. „Název výstavy je metaforou. Dlouhodobě pracuji s průsvitnou až průhlednou hmotou obsahující motiv vyjádření. Nádoba stejně jako architektura svými stěnami odděluje prostor na vnější a vnitřní. Díky světelné prostupnosti této hmoty vnímáme i rozměr hloubky a uvědomujeme si přítomnost světla interferujího na obě strany hranice. V prostoru mezi tady a tam existují obrazy vnímání a sdělení,“ říká Lada Semecká.

Autorský rukopis Lady Semecké formovalo studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Vladimíra Kopeckého, jenž vedl své studenty ke svobodnému tvůrčímu projevu a samostatnosti. Díky rokům stráveným na prestižním Toyama City Institute of Glass Art jsou na jejích objektech patrné známky vlivu japonské kultury.

Sklářské objekty Lady Semecké jsou charakteristické důrazem na řemeslo. Využívá klasické techniky rytí skla, se kterou se seznámila na  pracovní stáži v karlovarské sklárně Moser. Tato znalost je základem pro její další experimentování za pomoci novějších technologií. Nástupem na Institut výtvarné kultury v Ústí nad Labem se více zaměřila na tvar objektů, časem se ale opět vrátila k rytině. Začala ji vnímat spíše jako detail než jako celoplošnou dekoraci. Semecká při práci využívá i techniky fusingu. Spékáním tabulek skla, které prosypává pískem, vznikají objekty, jež můžeme vnímat jako obrazy skryté ve skle.

Návštěvníci výstavy nesoucí název Prostor stěny se mohou těšit na netradiční instalaci s dataprojekcí. V rámci vánoční dílny, která se uskuteční v sobotu 10. prosince, se zájemci seznámí s technikou rytí skla „na mědi“ a s praktickými ukázkami práce na ryteckém stroji.

 

Text: red (tl), foto: FB Lada Semecká, Martina Šimková© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.