CZ / ENG

► Rázovité úpravy tabulového skla v podání studentek z Ústí jsou k vidění v Praze

Výstava Distinctive Surface, kterou pořádá pražská Galerie Kuzebauch, představuje tři sklářské výtvarnice nastupující generace ateliéru Skla Fakulty umění a designu UJEP - Kateřinu Kobrlovou, Perizat Gabdulakhmet a Sholpan Asherbekovou. Výstava potrvá od 12. července do 31. srpna 2017. Galerie se nachází na Praze 6 v ulici Říčanova 19, vstupné je zdarma, otevřeno je od 9.00 do 17.00 hodin.

Autorky nedávno absolvovaly SUPŠ v Kamenickém Šenově. Nové technologické a výtvarné zkušenosti získávají v Ústí, kde začaly studovat v ateliéru Skla u Ilji Bílka. Bílek na konci tohoto akademického roku z čela ateliéru odešel, stejně jako jeho asistentka Dana Zikmundová, která je i kurátorkou výstavy. Zikmundová komentuje práci svých studentek: „Někdy se zdá, že je to sám proces technického řešení, který nakonec určuje finální podobu díla. A autorky jej pokorně, ne však bezmyšlenkovitě, přijímají. Materiál mají pod kontrolou, ale nebojují s ním. Jejich tvorba je intuitivní, emotivní a nechává zároveň dostatek prostoru divákovi, aby v ní nalezl přesně to, po čem v daný moment touží.“

Kobrlová a Gabdulakhmet letos ukončily 2. ročník. Asherbeková nastoupila loni. Všechny tři se na začátku studia potýkaly s ateliérovým zadáním, podle kterého se měly najít a rozvíjet vlastní téma. Dana Zikmundová během vernisáže zmiňuje, že toto zadání často studenty vede k materiálovým experimentům. I Asherbeková a Gabdulakhmet se vydaly touto cestou. Obě původem z Kazachstánu, pracují s tabulovým sklem, jeho vlastnosti kombinují s voskem či textilními vlákny. Vznikají hrubozrné obrazy, rozoraná pole připravená podchytit návštěvníkovu pozornost a vyživit jeho představivost.

Kateřina Kobrlová v oknech galerie vystavuje čisté linie i plochy, které umí na přilehlé zdi rozehrát pozoruhodnou spleť stínu. „Ve své tvorbě se vyrovnává vzpomínkami na gymnastiku, která pro ni byla a stále zůstává nezbytnou součástí života. Transformace životních zážitků dříve aktivní sportovkyně do oblasti umění má jakýsi terapeutický účinek. Koncentruje se především na dynamickou kompozici, kterou ztvárňuje pomocí laserových či vodních paprsků,“ uvádí Zikmundová. 

Perizat Gabdulakhmet, Bez názvu, 2017, kombinovaná technika

Dvě z vystavujících se zúčastnily vernisáže přes Skype, v době letních prázdnin již pobývají v rodném Kazachstánu 

Kateřina Kobrlová, Pohyb, světlo, sklo, 2016, tabulové sklo prořezávané vodním paprskem

Sholpan Asherbeková, Led, 2017, kombinovaná technika

Text: Tereza Lišková, foto: archiv autorek, archiv Galerie Kuzebauch

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.