CZ / ENG

► Ruční výroba skla na seznamu UNESCO

 ► Ruční výroba skla na seznamu UNESCO zdroj fotografie: Canva

Znalosti, řemeslo a dovedností ruční výroby skla byly zapsány na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Zahrnuje skláře z České republiky, Německa, Francie, Španělska, Finska a Maďarska. Nominací bylo pověřeno Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. 

Těší nás, že nominace byla doporučena k zápisu ze strany hodnotícího orgánu také jako dobrý příklad pozitivní role, kterou hrají muzea v úsilí o ochranu tohoto prvku. Ve většině zemí byla právě muzea hlavním zpracovatelem nominační dokumentace“, uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. 

Hlavními iniciátory nominace byly Francie a Německo, kteří chtěli původně zapsat pouze hutní foukání skla a výrobu plochého skla z dutých válců. Díky jabloneckému muzeu se ale návrh podařilo rozšířit o zpracování skla u kahanu i všechny studené techniky. Česká republika je výjimečná v tom, že jsou v ní stále zastoupeny všechny sklářské techniky. Slavit tak mohou i výrobci foukaných či tažených figurek, rytci, brusiči a malíři skla, nebo výrobci vánočních ozdob, mačkaných bižuterních kamenů či hotové bižuterie.

„Velký podíl na tomto úspěchu má hlavní kurátor našeho muzea Petr Nový a jeho argumentační schopnosti“, dodala Valečková. „Naše poděkování za významnou pomoc a podporu patří české zástupkyni v Mezivládním výboru pro ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO Evě Kumínkové a zástupkyni ministerstva kultury Ditě Limové, kolegům z ostatních pěti zemí a také celé sklářské komunitě za jejich podporu a povzbuzení“, doplňuje Nový.



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.