CZ / ENG

► Sklo jako prostředek, cíl i inspirace – umělecké objekty Patrika Illa

Muzeum skla a bižuterie

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo výstavu skleněných artových prací slovenského výtvarného umělce, designéra a pedagoga Patrika Illa (*1973). Pod názvem Arterie představuje zejména jeho volnou tvorbu, v níž rozvíjí svou originální imaginaci, která se nevyhýbá ani nadsázce, kontrastu nebo humoru. 

Patrik Illo je bezesporu nejvýraznější osobností současného slovenského sklářství. Svými četnými aktivitami propojuje svět umění a designu. Mimo jiné působí jako šéfdesignér renomované sklárny RONA v Lednických Rovních i jako vedoucí sklářského ateliéru na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Za více než čtvrtstoletí působení v oboru má za sebou kolem šedesáti autorských výstavy na Slovensku, v Česku, Dánsku, Itálii, Německu, Polsku a Velké Británii, více než 170 účastí na kolektivních prezentacích v 23 zemích světa a řadu účastí na mezinárodních sympoziích. Zároveň od roku 2010 jako kurátor připravil na Slovensku a v zahraničí téměř 60 výstav a sympózií pro další tvůrce.

Foto: Patrik Illo

„Přestože je Illova tvorba formálně široce rozkročená od komerčního designu přes art design až po volné umění,“ uvádí kurátor jablonecké výstavy Petr Nový. „Tři tematické okruhy se všemi oblastmi jeho výtvarné činnosti dlouhodobě prolínají – fluidum, interakce a kinetika. K práci Illa motivuje snaha rozkrýt technologii tvorby, přijít na kloub tomu, jak tento proces funguje.“

Výběr exponátů a způsob instalace byly tradičně připraveny na míru unikátnímu prostoru v prosklené muzejní přístavbě, oceněné v roce 2020 prestižním titulem Stavba roku ČR. „Poprvé tu dáváme samostatný prostor i zahraničnímu tvůrci, který je podle našeho názoru tvůrcem zcela mimořádným. Přestože Patrik Illo pracuje a tvoří v česko-slovenském kontextu, jsou jeho díla odlišná a jasně rozpoznatelná od naší domácí tvorby. Návštěvníci tak dostanou možnost seznámit se zase s jiným přístupem ke sklu,“ dodala ředitelka muzea Milada Valečková.

Výstava bude zahájena setkáním s autorem ve formátu Meet&Greet ve čtvrtek 16. listopadu od 17 hodin. Otevřená bude až do 21. dubna 2024. 

Foto: Patrik Illo© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.