CZ / ENG

► Slovinské designérské duo zve na procházku, sběr a workshop ručního papíru z invazivních rostlin pražských brownfieldů

Jaký je příběh původně exotických rostlin, které se po zavlečení do našich podmínek přizpůsobily, dnes je považujeme za invazivní a zacházíme s nimi jako s plevelem? Slovinská tvůrčí organizace Trajna zve na procházku po zanedbaných zákoutích městské krajiny, sběr rostlin a následnou výrobu ručního papíru z těchto pozoruhodných druhů.


Připravila: Kateřina Zvelebilová • Foto: Archiv Tranja


Během akce se dozvíte o důvodech, které vedly někdejší cestovatele k převozu těchto druhů do svých domovin, a o průběhu jejich šíření napříč Evropou. Množství exotických rostlinných druhů bylo dřív vyzdvihováno i využíváno pro jejich estetické či užitné vlastnosti. Po procházce mohou účastníci využít nasbírané objekty a vlisovat je do vláken invazivních rostlin pomocí nástrojů a technik výroby ručního papíru.

„Získáte základní dovednosti ve výrobě ručního papíru a zároveň prodiskutujeme současnou praxi v pohybu zboží, jež umožňuje šíření invazivních druhů,“ zve na akci Tranja. „Lidé i příroda se tak ocitají pod tlakem a i pro pouhé přežití musejí rozvíjet nové strategie. Když dokážeme s nežádoucími rostlinami a krajinami zacházet v místech invazivního šíření jinak, mohou z nich mít lidé i zvěř v budoucnu užitek.“

 

 

Trajna je nezisková organizace založená dvojicí slovinských designérů Gajou Mežnarić Osole a Andrejem Koruzym. V rámci rezidence nadace Agosto rozvíjejí didaktický a kreativní nástroj, který umožní vyprávět příběhy invazivních druhů hravě i angažovaně. Výsledkem bude herbář ve formě komiksu s otevřeným koncem (non finito), využitelný zároveň jako nástroj pro práci v terénu.

Procházka a workshop „Under Pressure“ se konají 8. února od 14:00 do 19:00. Vše bude probíhat v angličtině, sraz je u Meetfactory, vstup na akci je vhodný pro každého. Více informací najdete zde.© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.