CZ / ENG

► Spolek Kruh představí odvahu a umění v architektuře

Spolek Kruh opět představí současnou belgickou architekturu, věnovat se tentokrát bude odvážným konstrukčním řešením a uměleckým instalacím. Další přednáška z letošního cyklu Belgická inspirace proběhne 16. května od 19.30 v sále Přítomnost v domě Radost. Kruh si na jarní přednáškový večer pozval dva hosty, statika Guye Moutona a architekta Johannese Robbrechta.

Tržnice v Gentu

První z přednášejících, Johannes Robbrecht, je jedním ze členů vlámského architektonického studia Robbrecht a Daem, které sídlí v Gentu. Tento ateliér byl založen manželským párem, Paulem Robbrechtem a Hildou Daemovou. Oba se intenzivně zajímají o současné výtvarné umění, což lze vidět i v jejich tvorbě. Na svých projektech spolupracovali s řadou umělců, například s Gerhardem Richterem, Cristinou Iglesias, Juanem Munozem a dalšími. Jejich přístup k architektuře je velmi netradiční nejen díky této skutečnosti. Robbrecht a Daem také křísí některé staré architektonické projekty, které nebyly realizovány. Mezi ně patří i návrh golfového hřiště z 30. let od funkcionalistického architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Studio vzalo projekt do svých rukou a nakonec jej vystavělo, zájemci o architekturu jej mohli spatřit v západoněmeckém Krefeldu v roce 2013.

Dalším unikátním počinem, který ateliér realizoval, je i tržnice v centru Gentu. V jejích prostorech se skrývá zázemí a místo setkávání pro tamní obyvatele. Nalézt zde mohou restaurace, jež využívají dešťovou vodu, či parkoviště pro jízdní kola. Ačkoliv se moderní stavba nachází v blízkosti tří gotických katedrál, je do svého okolí zasazena s citem a je zcela výjimečná, o čemž svědčí i skutečnost, že byla v roce 2013 vybrána mezi pět finalistů Cen Miese van der Rohe.

Nová knihovna v Gentu 

Statik Guy Mouton, druhý host a přednášející, je zakladatelem projekční kanceláře Mouton, která klade důraz na konstrukční řešení v architektuře. Mouton tvrdí, že konstrukci je třeba chápat jako součást architektury a i ona musí mít svůj koncept. Ten může zcela zásadně ovlivnit výslednou podobu architektonického díla. Při své práci se snaží pro každý projekt vyvíjet silný konstrukční koncept a podílet se na výsledné podobě návrhu stavby. Mezi významné projekty, na kterých se kancelář podílela, patří i nedávno dokončená stavba knihovny v Gentu od studií RCR Arquitectes a Coussée & Goris architecten či Port House od Zahy Hadid v antverpském přístavu.

Spolek KRUH tento cyklus pořádá zejména s cílem ukázat českému publiku kvalitní současnou architekturu ze zahraničí, která není okázalá a může poskytnout inspiraci pro tvorbu originálních architektonických děl u nás.

Vstupenky na čtvrteční večer je možné zakoupit přes server GoOut, cena vstupného je 100/120 Kč. Přednáška bude probíhat v angličtině. Pro více informací navštivte stránky spolku Kruh.

Text: Klára Jiránková Foto: archiv KRUH© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.