CZ / ENG

► Švýcarský architekt Christoph Gantenbein: Co přetrvá?

Na začátku května přijede do Prahy švýcarský architekt Christoph Gantenbein. V jeho portfoliu najdete významné rekonstrukce a nové výstavby muzejních budov. Setkání se uskuteční ve čtvrtek 4. května od 19.30 hodin v pražském kině Světozor.

V přednášce s podtitulem Víc než 100 let představí Christoph Gantenbein práci architektonické kanceláře Christ & Gantenbein, která se zabývá architekturou na praktické i teoretické rovině. Název přednášky odkazuje ke stejnojmennému projektu, který byl minulý rok k vidění na benátském bienále architektury. Architekti v něm promýšlejí téma udržitelnosti. Upozorňují na slabiny spojené s realizací přechodných staveb i na problematické využívání materiálů a energie. Ptají se po skutečně trvalých a udržitelných řešeních a říkají: „Udržitelná architektura nejenom dokáže bez negativního dopadu na okolí v důsledku recyklace zmizet, ale dokáže hlavně díky dlouhé životnosti odolat zubu času.“

Christoph Gantenbein (vlevo) se narodil v roce 1971. V roce 1998 absolvoval fakultu architektury na ETH v Curychu, hned poté založil společně s Emanuelem Christem (vpravo) vlastní ateliér, který v současné době zaměstnává pětatřicet architektek a architektů

Kancelář  Christ & Gantenbein má ve svém portfoliu širokou škálu projektů – od staveb soukromých domů přes rekonstrukce a přístavby veřejných budov, zejména muzejních budov, až po tvorbu infrastruktury a urbanistických plánů. Stojí za rekonstrukcí a rozšířením dvou nejvýznamnějších švýcarských muzeí – Švýcarského národního muzea v Curychu a Muzea umění v Basileji. Nyní pracují například na konceptech bytové výstavby ve Francii či v Německu a na přístavbě Muzea Wallraf-Ricahrtz v Kolíně nad Rýnem.

Muzeum umění v Basileji

„Zaměřujeme se na základní formy architektury. Myslím, že naše generace je už unavená z neustálého předhánění se hvězdných studií, kde se značka stává důležitější než samotná architektura. My se v každém projektu snažíme najít moderní, specifické vyjádření univerzální architektury. Více než kdy jindy máme zájem o univerzální architekturu, která není definována jmény jejích autorů, ale má sílu sama o sobě a je nadčasová,“ říká Christoph Gantenbein.

Vstup na přednášku činí 100 Kč, pro studenty a seniory 80 Kč. Vstupenky je možné koupit v předprodeji kina Světozor. Přednáška proběhne v angličtině bez tlumočení.

Text: Tereza Lišková, foto: archiv KRUH



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.