CZ / ENG

► Technologie koketují s výtvarnem na Hradě i v Jablonci nad Nisou

Nanotechnologie uplatňuje ve své výtvarné tvorbě Svatoslav Krotký, výtvarník a pedagog Katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci (TUL), již několik let. Vytváří drátěné objekty, které ve spolupráci s Katedrou netkaných textilií a nanovlákenných materiálů TUL pokrývá pavučinou z nanovláken. Aktuálně své obrazy a objekty vystaví pod názvem METAMORFÓZA v Galerii N v Jablonci nad Nisou.

Vernisáž jeho výstavy proběhne v úterý 10. října v 17 hodin, kdy výstavu zahájí Oldřich Palata. Výstavu můžete navštívit od 10. do 31. října 2017.
Výtvarný rozměr nanovláknům dává i bývalá studentka téže katedry Jaroslava Frajová, která nyní působí na VŠVU Bratislava. Pomocí otisků vytváří na netkané textilii z nanovláken překvapivé struktury. Jindy uvádí nanomateriály ve formě prostorových instalací do pohybu proudem vzduchu. Její poetická pojetí nanotextilií byla přes léto k vidění v Oblastní galerii Vysočiny na tematické výstavě Vlákna, klubka, tkaniny.

Aktuálně můžete zhlédnout prolnutí světů výtvarna a nových technologií i v Empírovém skleníku na Pražském hradě na výstavě s názvem TULáci. Svou tvorbu zde vystavují studenti a pedagogové zmíněné liberecké Katedry designu, jež letos slaví pětadvacet let od svého založení.  Výstava představuje záběr katedry, která svým zaměřením přirozeně navazuje na tradiční průmysl v liberecké oblasti. Vedle studentských prací zde uvidíte autorský šperk Ludmily Šikolové a Marcely Kindl Steffanové, skleněné objekty Jakuba Berdycha seniora  a Oldřicha Plívy, oděvy Zuzany Veselé či textilní objekty Svatoslava Krotkého.

Text: Barbora Tydlitátová, foto: Svatoslav Krotký


► Jaký materiál lze vyrobi z krabic od mléka? Čtěte v letošním vydání magazínu Material Times. Pořidíte v e-shopech ArtMap a iUměníPraze, Brně, Liberci, Slavonicích, ve Zlíně, v Plzni a v Ostravě.

► Zajímají vás inovativní materiály? Chce zjistit, jaké jsou nanopolymery na omak? V shoroomu matériO Prague na pražském Břevnově najdete přes 2 500 fyzických vzorků inovativních materiálů. Vedle fyzických vzorků má matériO vlastní on-line materiálovou databázi, ve které je více než 7 500 materiálových karet s kontakty na výrobce či distributory. Prohlédnout si databázi i shoroom můžete po předchozí domluvě na emailu info@materio.cz či na telefonu +420 739 471 317. Knihovna matériO Prague je otevřená každý všední den od 9. 00 do 17. 00.© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.