► Technologie koketují s výtvarnem na Hradě i v Jablonci nad Nisou
Nanotechnologie uplatňuje ve své výtvarné tvorbě Svatoslav Krotký, výtvarník a pedagog Katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci (TUL), již několik let. Vytváří drátěné objekty, které ve spolupráci s Katedrou netkaných textilií a nanovlákenných materiálů TUL pokrývá pavučinou z nanovláken. Aktuálně své obrazy a objekty vystaví pod názvem METAMORFÓZA v Galerii N v Jablonci nad Nisou.
Vernisáž jeho výstavy proběhne v úterý 10. října v 17 hodin, kdy výstavu zahájí Oldřich Palata. Výstavu můžete navštívit od 10. do 31. října 2017.
Výtvarný rozměr nanovláknům dává i bývalá studentka téže katedry Jaroslava Frajová, která nyní působí na VŠVU Bratislava. Pomocí otisků vytváří na netkané textilii z nanovláken překvapivé struktury. Jindy uvádí nanomateriály ve formě prostorových instalací do pohybu proudem vzduchu. Její poetická pojetí nanotextilií byla přes léto k vidění v Oblastní galerii Vysočiny na tematické výstavě Vlákna, klubka, tkaniny.
Aktuálně můžete zhlédnout prolnutí světů výtvarna a nových technologií i v Empírovém skleníku na Pražském hradě na výstavě s názvem TULáci. Svou tvorbu zde vystavují studenti a pedagogové zmíněné liberecké Katedry designu, jež letos slaví pětadvacet let od svého založení. Výstava představuje záběr katedry, která svým zaměřením přirozeně navazuje na tradiční průmysl v liberecké oblasti. Vedle studentských prací zde uvidíte autorský šperk Ludmily Šikolové a Marcely Kindl Steffanové, skleněné objekty Jakuba Berdycha seniora a Oldřicha Plívy, oděvy Zuzany Veselé či textilní objekty Svatoslava Krotkého.
Text: Barbora Tydlitátová, foto: Svatoslav Krotký
Aktuálně
► Ruční výroba skla na seznamu UNESCO
► Ambiente 2024: Svěží vlna inovací a designových trendů pro budoucnost spotřebního zboží
► Heimtextil 2024 otevírá dveře inovacím a udržitelným trendům
► Fotograf Contemporary přiváží do Prahy novou výstavu Marie Tomanové
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
11. 11. 15:02
DObrý den, rád bych paní Valérii poděkoval za zajímavý člínek a dovolil si v něm ...
Michael Rada - Jaký je váš vztah k přírodě? Symbiocén aneb zpátky na zem
4. 11. 19:19
Dobrý den, děkuji za další azjímavý článek a technologii. Projekty ve světě i tuzemsku ...
Michael Rada - Hub se Češi nemusí bát ani jako materiálu pro interiérový design, upozorňuje projekt SAMOROST
12. 10. 10:23
Fajn rozhovor! Těšíme se na výstavu v Galerii Kuzebauch v lednu 2024! Stejně má Ilja Bílek ...
Lucie - Nepodporujme mrtvé umělce, říká sklářská výtvarnice Michaela Spružinová