CZ / ENG

► Tip na léto: Materiálová úroda v Barceloně

¡Hola Barcelona! Pokud plánujete během prázdnin dovolenou na slunném východním pobřeží Španělska, máme pro vás dva materiálové typy přímo z Barcelony.

Až budete čekat v nekonečné frontě kolem dokola baziliky Sagrada Familia, budete mít dostatek času pořádně si prohlédnout celé Gaudího dílo zvenku. Váš pohled by měl spočinout i na střeše sakristie baziliky. Na jejím vrcholu najdete křišťálové komponenty zhotovené v Čechách. Devět unikátních skleněných tavenic prosvětlujících strop sakristie pochází z dílny Zdeňka Lhotského. Ten má v Pelechově poblíž Železného Brodu studio tavené plastiky, kam jezdí sklářští výtvarníci z celého světa. Tavit sklo a pak ho umět správně vychladit chce znalosti a zkušenosti, jaké má právě on a jeho studio.

Alternativní suvenýr? Jeden z výsledků workshopu The Materials Farm City — obliba žvýkaček na chodníku roste

Materiáloví nadšenci ocení výstavu barcelonské knihovny materiálů Materfad, která připravila FADFEST – letní konferenci, workshop a výstavu. Vše zaměřeno na udržitelné materiály, problematiku turistického ruchu a s tím souvisejícího odpadu.  Konference a workshop sice již proběhly, ale výstava The Materials Farm v lobby budovy Disseny Hub Barcelona (Plaça de les Glòries 37–38) je přístupná až do 21. září 2017.

Expozice představuje výsledky workshopu a projekty hostů konference. Patří mezi ně i designérka Diana Scherer, která se svým projektem Interwoven vyhrála New Material Award Fellow 2016. (Článek věnovaný právě projektu Interwoven najdete v 2. čísle tištěných Material Times na str. 82.) Scherer i další účastníci, mezi které patří například Laia Mogas-Soldevila, Sanne Visser, Camilo Alaya, Saúl Baeza či Pol Merino, se zaměřili na téma nových materiálů vytvořených ze zbytků ze zemědělské a potravinářské produkce či z těl živých organismů.

Text: Tereza Anderlová, Zdroj foto a video: FAD Barcelona© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.