CZ / ENG

► Umění není jen pouhou dekorací. Je nám třeba resilience. V pardubické galerii GAMPA bije srdce z plastu

Pardubická galerie GAMPA vstupuje po sedmi letech do nové etapy. V rámci této změny se zaměří na celoroční výstavní cykly. Ústředním tématem letošního roku je resilience, tedy pojem vyjadřující spojení adaptibility a schopnosti pokračovat v rozvoji na kvalitativně vyšší úrovni.

Jeden projektů, který bude k vidění na výstavě Plastic Heart. Mia Goyette, Antifreeze z roku 2012 (foto: archiv autorky)

Jak říká sama programová ředitelka GAMPY Šárka Zahálková, „umění není jen dekorace“, proto se rozhodla výstavy v galerii koncipovat tak, aby umění vynikalo jako určitý nástroj změny. Pole Zahálkové dokáže umění „pozitivně ovlivňovat, měnit a dávat věci do pohybu“. Nová dramaturgie GAMPY se začíná orientovat na reflektování dění v současné společnosti, pohybovat se bude v kontextu ekologie či urbanismu.

GAMPA (Galerie města Pardubic) plánuje představovat odvážné umělecké projekty a osobnosti regionální scény v nadregionálním i mezinárodním měřítku. První chystaná výstava vzešlá z kurátorské výzvy nese název Plastic Heart. Probíhat bude do 12. dubna 2019 a vernisáž se uskuteční 14. února. Vystavující umělkyně a umělci (Juliana Höschlová, Rudolf Samohejl, David Vojtuš, Natalia Trejbalová a Mia Goyette) se v projektu zabývají problematikou aktivismu, diktátu společnosti a materialismu. Kurátorka výstavy Tereza Zachová prozradila, že se jejich pozornost upínala zejména k tématu globálních problémů budoucnosti. Sami autoři tak poodhalují vrstvy určitých možností souvisejících s environmentálním dopadem. Svým kritickým i poetickým pojetím dané problematiky diváka dovádějí k chápání této záležitosti jako celku a k nalezení vlastního způsobu, jak se aktivně zapojit do dění okolo sebe a nepodlehnout lhostejnosti.

Mimo plastických srdcí, která budou v GAMPĚ bít až do jara, se veřejnost v roce 2019 může těšit na několik dalších výstav z letošního cyklu. Expozice Ředění soust je jednou z nich. Soustředit se tentokrát bude na propojení běžného života a umění skrze koncentraci.

Text: Klára Jiránková


► CHCETE VĚDĚT VÍC? ČTĚTE MAGAZÍN MATERIAL TIMES I NA PAPÍŘE. MAGAZÍN SI MŮŽETE OBJEDNAT ON-LINE NEBO ZAJÍT DO JEDNÉ Z KAMENNÝCH PRODEJEN.© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.