CZ / ENG

► Unlit Horiozn: Virtuální tanečníci kolem vás

Znáte to: Přijdete do divadla, u pokladny si koupíte lístek, usadíte se do hlediště a sledujete taneční představení, které se odehrává na pódiu. Co když si ale zrovna dnes stoupnete doprostřed sálu, do centra dění a tanečníci i ostatní návštěvníci se budou zkrátka pohybovat kolem vás?

S využitím nových technologií, konkrétně brýlí pro virtuální realitu, se zkrátka zavedené pořádky mění. „Nasadíte si VR headset, a rázem se ocitnete uprostřed virtuální skupiny tanečníků a zároveň uvidíte sebe i ostatní návštěvníky, protože kromě virtuální reality se do brýlí promítají i skutečné záběry z kamer v reálném čase. Virtuální realita bude o to reálnější,“ vysvětluje Andrej Boleslavský.

Spolu s Máriou Júdovou se dlouhodobě věnuje tématu tance ve spojení s novými médii. Autorská dvojice má už na kontě například mezinárodně oceňovaný virtuální snímek Dust, kde se divák může vmísit mezi tančící postavy, které jako by byly stvořeny z prachu – přesně v souladu se slovy z biblické knihy Genesis „Prach jsi a v prach se obrátíš.“ Současný nový jedenáctiminutový snímek Unlit Horizon vznikl díky soutěži Maya Award, kterou vyhlásil Festival tanečních filmů v roce 2017.

Mária Júdová a Andrej Boleslavský společně tvoří již pět let, věnují spojení tance a technologií a světelným instalacím

Navazuje na myšlenku představení Dust (2016), zároveň je ale delší, propracovanější a nese v sobě nové prvky. Pro zpracování totálního, imerzního zážitku tvůrci zvolili choreografii Markéty Kuttnerové LV-426, v níž tančí Fanny Barrouquère a Branislav Bašista. „Snímek je prodchnutý ideou eskapismu, úniku před neznámou hrozbou. Volně jsme se inspirovali dílem H. R. Gigera a prvním, originálním dílem dnes již kultovního sci-fi hororu Vetřelec,“ usmívá se Andrej Boleslavský.

Instalaci je možné zhlédnout v pražské galerii SmetanaQ na Smetanově nábřeží č. 4 ve dnech od 2. do 7. března mezi 11. a 18. hodinou. Zahájení výstavy je 1. března v 18.00, v 17.00 začíná přednáška Tanec a virtuální realita. Pro milovníky scénického tance a H. R. Gigera je návštěva povinná!

Text: Lucie Tomanová, foto: archiv Unlit

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.