CZ / ENG

► Únorová PechaKucha: Fenomén českého skla ve Žďáru nad Sázavou

Každý se někdy zúčastnil přednášky, která se zdála nekonečná, ze které chtěl utéct hodně daleko. Rozvláčným a ubíjejícím monologům je konec: jejich úspěšným nástupcem je PechaKucha. Svižnou sérii dvanácti přednášek můžete na vlastní kůži zažít 19. února 2016 v barokním zámku ve Žďáru nad Sázavou. Spojujícím tématem bude fenomén českého skla.

František Vízner, Mísa, 2003, broušené opalínové sklo

Během večera pořádaného při příležitosti nedožitých 80. narozenin výtvarníka a designéra Františka Víznera vystoupí Ida Víznerová, dcera umělce a kurátorka designu, žijící v Londýně. Ve svém bloku přiblíží i tvůrčí svět proslulého otce.

6 minut a 40 vteřin. Přesně tolik času budou mít i další vystupující na představení svých témat, konceptů a technik. Když se zadaří, dochází ke křišťálovému propojení tradičního a moderního, uměleckého a řemeslného.  Jak podotkl Jaroslav Bejvl ml., umělecký ředitel společnosti Preciosa Lighting a další vystupující na PechaKucha Night, „Umění bez řemesla je jen do sebe zahleděnou exhibicí“.

Ve Žďáru uvidíte opravdové mistry oboru. Patří k nim i sklář Jan Falta, který využívá velké množství technologií a technik a netradičním způsobem je kombinuje. V současnosti tvoří skleněné sochy na diamantové pile: způsob opracování bloků skla, které nazval „sklosochání“. Materiálovými perličkami o skle jako materiálu do programu přispěje i Adéla Novotná z pražské Knihovny materiálů matériO. Exkurz do světa produktového designu poskytne Roman Kvita.

Přednášející představí svou práci ve formátu 20x 20 – 20 obrázků a 20 vteřin na popis každého z nich. Projekt PechaKucha Nights se do světa rozšířil z Tokia a jeho cílem je vytvoření prostoru pro setkávání architektů, designérů, umělců a dalších tvůrčích profesí.

Akce se odehraje v barokních sálech Zámku Žďár nad Sázavou. Zámek patří rodině Kinských.

Pokud chcete zažít přednášky, na kterých nebudete zoufale počítat rýhy na stěně, a chcete proniknout hlouběji do světa českého skla a designu, PechaKucha Night ve Žďáru nad Sázavou je to pravé místo pro vás.

Text: Anna Šopovová, zdroj-foto: František Vízner - glass artist, PekaKucha© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.