CZ / ENG

► Úvahy o současném evropském městě proběhnou v kině Světozor. Přednese je britský architekt Jonathan Sergison

Zahraniční architekti, jejich realizace, názory a komentáře, to vše jako podnět k reflexi a diskusi. Britský architekt Jonathan Sergison přijal pozvání spolku Kruh. V březnu zahájí jarní sérii cyklu přednášek Jiná perspektiva. „Představíme několik inovativních architektů, osobitých, tvůrčích a jedinečných, kteří přinášejí jiný pohled na architekturu, a to bez ohledu na zemi původu,“ říká předsedkyně spolku Kruh Marcela Steinbachová.

První přednáška proběhne v pražském kině Světozor ve čtvrtek 2. března od 19.30. Jakou perspektivu nabídne první host? Jonathan Sergison bude hovořit například o přizpůsobení architektury měnícím se potřebám bydlení a vývoji moderních evropských měst. Jeho kancelář Sergison Bates architects má za sebou realizace ve Švýcarsku, Rakousku, Číně, Belgii a samozřejmě i Velké Británii. Získala za ně už přes dvě desítky ocenění. O rukopisu kanceláře lze říci, že je současný a otevřený. Projekty jsou pestré a představují stavby, které v České republice buď oceňujeme, nebo se jich dovoláváme.

„Navrhování skutečných domovů zahrnuje mnoho různých problémů: od navrhování budovy, která musí dobře zapadnout do stávající obytné oblasti, až po detaily, jak se otevírá okno, aby se dobře větralo,“ vědí architekti ze Sergisonovy kanceláře.

Z poslední tvorby stojí za jmenování hlavně budova HULT International Business School, za kterou v roce 2015 získala kancelář dvě ocenění od Royal Institute of British Architects (RIBA). 

Do portfolia Sergison Bates architects patří pečovatelská zařízení, kancelářské budovy, knihovny i domy navržené pro plnohodnotné bydlení ve městě, tento stojí v Ženevě.

Jonathan Sergison mimo to přednáší na Accademia di Mendrisio ve Švýcarsku. Stručně, co do zkušeností a šíře záběru ho jen tak nějaká otázka či téma nepřekvapí a je na co se těšit. Přednáška bude probíhat v angličtině bez tlumočení, vstupné je 100 Kč.

Co dále cyklus přednášek Kruhu nabízí? Po březnovém vystoupení Jonathana Sergisona se diskuse přesune do Francouzského institutu, kde se v dubnu představí Éric Lapierre, podepsaný pod realizacemi v Paříži nebo Lyonu. Květnové přednášky se ujme švýcarský architekt Christoph Gantenbein ze studia Christ & Gantenbein. Jako pozvánku zmíním jejich úchvatnou realizaci kancelářské budovy firmy Roche poblíž Basileje a budovy Švýcarského národního muzea a Basilejského muzea umění.

Na architekturu a její trendy či tendence se v rámci jednotlivých setkání podíváte perspektivou několika zahraničních osobností. Dostane se na plánování měst, sociální výstavbu, rekonstrukce, urbanismus i experimentální architekturu. První tři přednášky roku 2017 budou v režii mluvčích z Velké Británie, Francie a Švýcarska.

O dalších přednáškách vás budeme informovat. Celý program cyklu Jiná perspektiva najdete také na stránkách spolku Kruh.

Text: Jiří Jaroš, foto: archiv KRUH, web kanceláře Sergison Bates architects, 22. 2. 2017© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.