CZ / ENG

► V Kamenickém Šenově vzniklo nové centrum světelných inovací

Tradiční výrobce křišťálových lustrů, Preciosa Lighting, otevřel na začátku dubna ve svém závodě v Kamenickém Šenově nové centrum vývoje a inovací. Za architektonickým řešení prostoru stojí studio Mjölk Architects. V centru nyní pracuje sedm zaměstnanců.

V rozlehlé hale je kromě několika příjemných míst k jednání a práci i temná komora, kde je možné podrobně prověřovat světelné vlastnosti nových svítídel. Srdce inovačního labu tvoří chemická a fyzikální laboratoř. Díky novým přístrojům v nich vývojáři mohou zjišťovat kupříkladu přesné složení materiálů a prověřovat jejich reakce v různorodém prostředí.

„Nové vybavení nám umožňuje proměřovat nové technologie a materiály, můžeme je dlouhodobě testovat v náročných  podmínkách a vyhodnotit  i  s ohledem  na  očekávanou  životnost,“ upřesňuje ve společnosti nových zařízení specialista  pro výzkum a vývoj Radan Panáček. V laboratoři pracuje i se vzorky skleněných destiček s tištěnými spoji, které našly fuknčí propojení s LED technologií například u elegantního svítidla od Jaroslava Bejvla ml. Právě na dalším vývoji této technologie budou v Šenově pracovat. „Spolupracovat budeme i s vysokými školami, například s VŠCHT Praha, UJEP v Ústí nad Labem nebo s Technickou univerzitou v Liberci a v plánu jsou i rezidenční pobyty zahraničních odborníků nejen z oblasti designu,“ říká ředitel inovací a vývoje Vladimír Hejkal. 

Na slavnostím otevření promluvil i místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek a Karel Schwarzenberg. Oba doufají ve světlou budoucnost českého průmyslu. Jindra Vejvodová, ředitelka marketingu a komunikace, dodala, že oblast průmyslu, do které patří i Preciosa, je díky propojení s výtvarnou a tvůrčí stránkou odlišná od toho těžkého. Dle jejích slov je třeba s tímto ohledem k vývoji v Preciose přistupovat. Mimo to upozornila na hashtagy #crystalvalley nalepené na oknech. Krásný výhled na zalesněné svahy severočeské krajiny se má stát součástí marketingové značky Crystal Valley, která má firmu, potamožmo i celý sklářský region reprezentovat v očích zahraničnách klientů. Výhled z oken je skutečně krásný. Před fabrikou postává řádka favoritů a hlouček mužů odcházejících z práce - také nedílná součást severočeského koloritu.

text: Tereza Lišková, foto: Preciosa 

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.