CZ / ENG

► V rámci letošního Designbloku pořádá Belda - jewelry v pátek 8. 10. další den otevřených dveří

Open studio - edice Designblok proběhne od 17-22 hodin na adrese Nad Královskou oborou 11 v Praze 6-Bubenči a představí novou kolekci šperků Belda. Pop-up výstavu malířky Aleny Beldové z jejích nových obrazů malovaných unikátní technikou na plechovém podkladu doprovodí také komentovaná prohlídka za účasti autorky ve středu 13. 10. od 18 hodin. Open studio dále představí novinky ze Studia M Nedvěd grafický design, knihy z Nakladatelství 6 a Tomáše Pospěcha / Positif.

Více informací zde.


Rodinné šperkařství založil Ladislav Belda v roce 1915 v New Yorku. Ladislav Belda odešel na začátku dvacátého století z tehdejšího Rakouska-Uherska do Ameriky. V roce 1915 otevřel na Manhattanu, na rohu 75th Str a 3rd Ave, dílnu a obchod se šperky pod názvem Czechoslovak Bead Co. Po vzniku československého státu postavil v roce 1922 v Turnově manufakturu na výrobu šperků, které vyvážel hlavně do Severní i Jižní Ameriky a Skandinávie. Po velké světové krizi, 1929, se definitivně vrátil z New Yorku do Čech, aby se postaral o udržení výroby v turnovské dílně. V roce 1931 obdržel Zlatou medaili a řád pro firmu Belda & spol. na veletrhu v Nice. Šperky v Turnově vyráběl až do roku 1954, kdy komunisté dílnu znárodnili.
Jiří Belda, syn Ladislava vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově obor zlatník - stříbrník. Po studiu pracoval v družstvu Granát a v roce 1960 začal učit na SUPŠ v Turnově. Zde s kolegy vytvořili první dokonalé kopie českých korunovačních klenotů. Na této škole studoval i jeho syn Jiří Belda ml., který pokračoval ve studiu šperku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Po absolvování se společně s otcem věnovali restaurování, navrhování a výrobě šperků a různých trofejí.
V roce 1992 spolu Jiří starší a Jiří mladší obnovili firmu Belda. Díky restituci původní Ladislavovy dílny z roku 1922 mohli pokračovat v rodinné tradici a postupně uvést dílnu do podoby, v jaké ji znáte dnes. V roce 2010 se připojila dcera Jiřího Beldy mladšího, Viktorie. Spolu s Jiřím a jeho manželkou Alenou teď tvoří jádro firmy. Kromě vlastní tvorby spolupracují s předními českými umělci, architekty a designéry. Patří mezi ně například David Černý, Maxim Velčovský, Eva Jiřičná, Eva Eisler, studio Olgoj Chorchoj, studio Vrtiška - Žák, Lucie Koldová a další.
Rodina se od roku 1966 stará o české korunovační klenoty a vyrobili také dvě kopie Svatováclavské koruny, v roce 2000 pro Expo v Hannoveru a v roce 2016 pro Středočeský kraj.
V jejich realizacích můžete najít například trofeje Louskáček za nejlepší reklamu, nebo trofej pro fotografickou soutěž Deeper Perspective v návrhu studia Olgoj Chorchoj. Mezi poslední zakázky patří také trofej Koruna pro fotbalistku roku nebo Český slavík 21. © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.