CZ / ENG

► V Uherském Hradišti vystavují současné textilní umění. Do Slovácké galerie si našel cestu plesnivý krajíc i meditativní výšivka

Slovácká galerie v Uherském Hradišti je poslední zastávkou putování mezinárodní výstavy, která navazuje na 4. ročník Trienále textilu bez hranic. Od roku 2015 se představila na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Nyní je až do 15. ledna 2017 k vidění ve Slovácké galerii v Uherském Hradišti.

Sylvia Birkušová nazvala své dílo Point de Hongrie alebo Spomienka na Cvernovku 1

Výstava Textile Art of Today představuje nové trendy v textilním umění. Za její organizací stojí bratislavské občanské sdružení Trienále textilu bez hranic. O účast na výstavě dvě stě třicet výtvarných umělců. Mezinárodní komise vybrala sedmdesát šest autorek a autorů. Organizátoři se skrze výstavu pokoušejí ukázat nové přístupy v textilní tvorbě a vymanit tak tento obor z tradičního vnímání.

Autorky a autoři prezentují svoji tvorbu – textilní sochy, objekty, konceptuálně pojaté instalace, fotky i videa. Na výstavě uvidíte papírový les z mořských řas, piknikové šaty a ubrus v jednom, výtvarně pojatý toaletní papír, textilní variace na slepici, setkané lidské vlasy, půvabné krajky, materiálové experimenty v podobě magnetických šatů či krajíc chleba, kterým prorůstá plíseň a ruční výšivka.

Výhonek je dílo Jeanne Tan a  Chengcheng Zhao. Změny barev umělých vláken lze docílit pomocí technologie Bluetooth

Textilní dílo MATRIX I. vytvořil Wolfgang Horn a Barbara Esser, posloužily jim k tomu visačky a plátno

Hlavní cenu Grand Prix Boženy Augustínové, textilní výtvarnice spojované především s technikou netkané tapisérie Artprotis a Arttex, získala Slovenka Sylvia Birkušová. Ocenění Excellent Award obdržely Jeanne Tan a  Chengcheng Zhao z Hongkongu, dále Litevka Renata Laurinavičiute a Němka Gudrun Kleffe. Cenu Polského institutu dostala Polka Joanna Zemanek, Cenu Tatranské galerie v Popradě Češka Blanka Šperková, Studentskou cenu získala Slovenka Veronika Uhráková.

Japonec Manabu Hangai vytvořil Zázračný les. K jeho výrobě použil i vlastní papír z mořských řas

Slovenka Eva Šrubařová vyšila krajíc chleba a nazvala ho PLESEŇ

Text: Tereza Anderlová, zdroj foto: katalog k výstavě Textile Art of Today, 2015© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.