CZ / ENG

► Ve dnech 14. až 19. května se po třech letech vrací do Frankfurtu nad Mohanem veletrh IFFA.

Letošní ročník veletrhu IFFA se zaměří na zpracování masa a alternativních proteinů. Masný průmysl reaguje na celosvětovou debatu o ochraně klimatu technologickými inovacemi, ale také zásadními závazky směrem k udržitelnosti, proto letos do svého portfolia přidává právě alternativní proteiny.

Slaughtering: Unfolded line © Messe Frankfurt Exhibition GmbH - Jochen Günter

Vliv spotřeby masa na skleníkový efekt je nesporný – jen v Německu připadá na výrobu masa 42,7 milionu tun CO2 ročně a spotřeba vody je 60 bilionů litrů. Průměrná spotřeba vody na kalorii je obzvláště vysoká u hovězího masa a je dvacetkrát vyšší než u obilovin. Odhaduje se, že přechod na stravu s nízkým obsahem masa by mohl pomoci snížit spotřebu vody o 11 až 35 %.

Kromě ekologických aspektů se lidé zajímají zejména o životní podmínky zvířat. Podle průzkumu Eurobarometru z dubna 2021 přibližně třetina Evropanů kupuje a jí méně masa a 16 procent bere při nákupu v úvahu uhlíkovou stopu potravin a přizpůsobuje tomu své nákupy. Produkty, které místo masa využívají rostlinné bílkoviny a veganské či vegetariánské alternativy, zažívají neskutečný boom a je patrný jasný trend směrem k udržitelným a ke zvířatům šetrným potravinám. IFFA 2022 na tento trend reaguje a dává poprvé prostor alternativním zdrojům bílkovin – vedle technologií zpracování masa se proto na veletrhu představí i technologie zpracování rostlinných bílkovin a jejich přísady. 

Masný průmysl patří k energeticky nejnáročnějším odvětvím, protože ohřev a chlazení potravin vyžaduje velké množství energie. Bez chlazení masa nemůže být zajištěna bezpečnost potravin a teplo je potřeba k vaření, dušení, vaření v páře, sterilizaci a čištění. Kromě toho spotřebovává mastný průmysl hodně vody na čištění a dezinfekci výrobních zařízení.

Energeticky účinná chladicí zařízení a tepelná čerpadla mohou zvýšit energetickou účinnost vytápění a chlazení až o 70 %. Úspory lze dosáhnout také díky moderním pohonným technologiím, jako jsou například servomotory. Energeticky účinné, frekvenčně řízené pohony dosahují úspory energie až 25 % a snižují se spínací nebo přepínací špičky. Dalším krokem k udržitelnosti jsou stroje s odolnými komponenty a moderním hygienickým designem využívajícím svařované a zaoblené hrany a zapuštěné kryty proplachu. Aby se spotřeba vody snížila na minimum, je třeba zvážit různé možnosti, například recyklaci odpadní vody v podnikových nebo městských čistírnách odpadních vod. Pomohou i inovativní monitorovací a měřicí systémy, které analyzují spotřebu vody a identifikují parametry pro její další snížení.

Processing: Sausage line © Messe Frankfurt Exhibition GmbH - Jochen Günter

Dalším trendem jsou chytré obaly, které aktivně pečují o masný výrobek, chrání ho a mají tak udržitelný efekt – uchovávají produkt ve stabilní teplotě, pohlcují nežádoucí plyny ze zrání masa a zabraňují napadení choroboplodnými zárodky. Na vhodných řešeních pracují výzkumníci Fraunhoferova institutu pro zpracovatelské technologie a obaly (Fraunhofer Institute for Process Engineering and Packaging/IVV). Ke klimaticky neutrální výrobě tak přispějí nejen nízkoemisní technologie a procesy, ale také materiálově úsporné, recyklovatelné a inteligentní obaly.

Selling: Dry Ager © Messe Frankfurt Exhibition GmbH - Petra Welzel

Program veletrhu IFFA nabídne návštěvníkům možnost vidět a vyzkoušet si novinky, zúčastnit se přednášek a diskusí a získat inspiraci pro nové produkty. Po celou dobu konání veletrhu bude IFFA Forum místem odborných přednášek a produktových prezentací. Každý den bude jiné hlavní téma –od automatizace přes digitalizaci, bezpečnost potravin a udržitelnost k potravinářským trendům a individualizaci ve zpracovatelských podnicích. Nově se veganské i masové produkty budou vyrábět přímo na místě na výrobní lince továrny IFFA, zatímco odborníci budou vysvětlovat výrobní postupy a poskytovat informace o receptech, surovinách a procesech. Novinkou jsou také komentované prohlídky u vybraných vystavovatelů. Každá z těchto prohlídek „tzv. Discovery Tours“ bude zaměřena na určité téma. Na výběr je z trendů v oblasti balení a procesních inovací, náhražek masa (představí je Good Food Institute Europe), ingrediencí a trendů v řeznictví (představí je DFV).


Více informací o veletrhu najdete na stránkách www.iffa.messefrankfurt.com.

Vstupenky pořídíte pohodlně online na webu www.visitortickets.messefrankfurt.com



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.