CZ / ENG

► Ve Veletržáku probíhá od 19. do 25. února prodej ponožek od babičky i sběr nepotřebné vlny a příze

Studené nohy? Divadlo před nosem? Díla mistrů nad hlavou? I to se může stát. S největší pravděpodobností na sklonku února ve Veletržním paláci v Praze. Spolu divadelním festivalem a obligátními výstavami se tam objeví i Ponožky od babičky, které dodá centrum Elpida.

Od 19. do 25. února 2015 mezi 10. 00 a 19. 00 hodinou budou ponožky ke koupi i ve Veletržním paláci v pražských Holešovicích. Stojan s díly babiček bude stát u vchodu do centra festivalu nového divadla Malá inventura. Zmíněné centrum festivalového dění nazvali divadelníci Hnízdem a podle jejich slov bude sloužit jako místo setkávání a koulování. Teplé ponožky se budou bezesporu hodit. Jejich cena je 199 Kč. Skládá se z honoráře pro babičku a částky na podporu Centra Elpida. Kromě strategického nákupu mají lidé příležitost do chrámu umění a velkých jmen nosit i nepotřebnou vlnu a přízi, kterou budou ženy v důchodu dále zpracovávat.

V prodeji bude i s nadsázkou nazvaná „Adidas edition“ od paní Nedvědové z Josefodolu.

„Hledáme pletařky – babičky – ženy v důchodu, které si chtějí lehce přivydělat a současně podpořit naši neziskovou organizaci,“ říká Bronislava Hilliová z obecně prospěšné společnosti Elpida. „Zatím pro nás plete dvacet sedm žen, řada z nich je osamělá, některé se už hůře pohybují a pletení i to, že mohou být užitečné, je pro ně významné,“ popisuje. Kdo se nevypadá do Veletžního paláce může materiál darovat i jinak. „Dárci nám mohou nepotřebné zbytky vlny a příze dopravit přímo do Centra pro seniory nebo poslat na adresu Elpida, o.p.s., Na Strži 40, 140 00 Praha 4."

Ženy, které pro Elpidu pletou, jsou z celé republiky. „Voláme si, posíláme si balíky s vlnou a ponožkami, tam a zpět.“ Kdo má zájem se připojit, může se ozvat na telefon 725 571 844 nebo na e-mail brona.hilliova@elpida.cz. V součinnosti s neziskovkou již seniorky zrecyklovaly víc než osmdesát kilo staré vlny. „Je to pro mě adrenalin uhlídat, aby byly obě ponožky stejné. Některá klubíčka jsou tak malá..." říká jedna z pletařek Libuška Nedvědová z Josefodolu u Světlé nad Sázavou.

„Vydáváme i čtvrtletník pro seniory Vital. Pořádáme mezigenerační Old´s cool ReFestival. Jde nám hlavně o aktivní seniory a o jejich propojování s mladými,“ popisuje činnost organizace Elpida Bronislava Hilliová. Elpida pomáhá seniorům a zlepšení jejich postavení v naší společnosti od roku 2002. Provozuje bezplatnou telefonní krizovou Linku seniorů, vzdělávací a kulturní Centrum pro seniory v Praze na Pankráci.

text: Tereza Lišková, foto: Elpida© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.