CZ / ENG

► Výstavu Dany Zámečníkové - Země v oblacích - hostí Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Od 11. února do 29. května 2022 je v hlavní budově jabloneckého Muzea skla a bižuterie k vidění mimořádná instalace výstavy Země v oblacích.

 

České sklářství přineslo ve druhé polovině 20. století řadu inspirativních podnětů. Tím přelomovým bylo využívání skla jako materiálu k vytváření unikátních uměleckých děl rovnocenných s díly sochařů a malířů. Na iniciační projekty Stanislava Libenského s Jaroslavou Brychtovou a René Roubíčka navázalo několik generací absolventů ateliéru skla pražské UMPRUM, kteří dokázali překvapovat svět výtvarného umění dosud nevídanými ambiciózními kreacemi. Vedle dominující sochařské skleněné tavené plastiky se někteří vydali i směrem k malířství a prostorovým kompozicím. K nejoriginálnějším z nich od počátků své umělecké dráhy patřila Dana Zámečníková.

Pražská rodačka, nikoliv jen sklářská výtvarnice, ale též architektka, se v mezinárodním kontextu prosadila v osmdesátých letech svými prostorovými malířskými díly. „Její práce se vyznačují výjimečným citem pro zachycení emocí a nálad okamžiků, až magickou přitažlivostí příběhů, které sdělují nikoliv doslovně, ale přesto srozumitelně, a výtvarnou suverenitou. Nevytváří „jen“ objekty, komponuje jedinečné básně ve skle, což ji odlišuje od všech ostatních“, uvedl kurátor výstavy Petr Nový.  

Dana Zámečníková ze svého specifického umu nic neztratila ani v následujících desetiletích. Odvážila se však i do vod, kde by jiní možná utonuli. Neopustila jí touha objevovat, zkoušet nové postupy a technologie, přijímat výzvy. Přesto je vždy excelentní vypravěčkou, jež dokáže udržet zemi v oblacích, jinými slovy spojit racionálně vystavěný příběh s výtvarným podáním, které bere dech. Zůstala výjimečnou a osobitou výtvarnicí nejen v českém, ale i mezinárodním kontextu. Není proto divu, že její díla jsou dnes součástí sbírek prestižních muzeí a galerií v Evropě, Severní Americe, Asii i Austrálii. Získala též několik prestižních cen, z nichž vyniká velká hlavní cena z japonské Kanazawy.

Jablonecká výstava představuje výběr z jejích prostorových kompozic upravených přímo pro jedinečné prosklené prostory muzejní přístavby. Vznikla tak neopakovatelná instalace, která láká k poznání barvitého světa autorčiny představivosti. „Krystal je ideálním výstavním místem pro speciální projekty jako je tento,“ uvedla ředitelka Milada Valečková. „I do budoucna chceme v této dramaturgii pokračovat a představovat výjimečné autory ve výjimečném prostoru.“

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

adresa: U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou

Otevírací doba: denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin

Komentovaná prohlídka s autorkou: čtvrtek 24. března od 17 hodin© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.