CZ / ENG

► Za domy, urbanismem a architekty do kina

Mezinárodní festival Film a architektura představuje filmy o architektuře a urbanismu. Trhákem letošního ročníku je film o Removi Koolhassovi, návštěvníky láká i španělský snímek The Competition vyprávějící o zákulisí architektonických soutěží. Festival začíná 30. září a končí 4. října.

„Festival Film a architektura provokuje diskuze o architektuře a urbanismu prostřednictvím projekcí inovativních autorských dokumentů, experimentálních i hraných filmů. Každý ročník tvoří program několik tematických sekcí, které podléhají kurátorskému výběru,“ přibližuje festival dramaturgyně festivalu Petra Čechová.

Film REM, který o svém slavném otci natočil Thomas Koolhaasovi, bude ještě před zahájením festivalu uveden v české premiéře v pražském kině Světozor ve středu 20. září. Milovníky alpské přírody a dobrodružství potěší film Armina Linkeho. Snímek je výsledkem sedmiletého pátrání zaměřeného na soudobé vnímání alpské krajiny a porovnávání míst a situací napříč osmi národy mluvícími čtyřmi jazyky. Filmaři podnikli v alpském regionu mnoho cest, které je zavedli až do Dubaje.

Španělský film The Competition odhaluje zákulisí architektonické soutěže o stavbu muzea v Andoře a ukazuje prostředí velkých architektonických studií vedených osobnostmi jako je Jean Nouvel, Frank Gehry, Dominique Perrault, Zaha Hadid a Norman Foster. 

Dramaturgie festivalu se věnuje i fotografům architektury. Promítat se budou biografické filmy o fotografech Juliu Shulmanovi, Lucienu Herve, Andreasovi Gurském nebo o manželech Becherových. V rámci sekce Archi.Kult bude uvedena legendární Kubrickova 2001 Vesmírná odysea.

Svobodomyslnou tvorbu Hermana Hertzbergera – architekta školních budov – představí snímek The School as City: Herman Hertzberger. K vidění bude spolu s filmem Jednoduchej dům, který natočila Hedvika Hlaváčková. Režisérka se v něm zaobírá tématem budovy Katedry architektury ČVUT v Praze, kterou v roce 2010 Alena Šrámková.

Festival nabízející téměř dvě desítky tematicky zaměřených snímků se uskuteční na několika místech v Praze, Brně a ve vybraných regionech a termínově navazuje na Den architektury.

Text: Tereza Lišková, zdroj foto: KRUH

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.