CZ / ENG

► Za papírem, hlínou, lnem i dřevem na jarmark do Zdislavy

Možná vás nadcházející teplý víkend zanese do Zdislavy. Na severu Čech se v sobotu 17. června v zahradě Ruční papírny Papyrea koná jarmark řemesel. Nabízí mimo jiné setkání s uměleckou švadlenou pracující se lnem nebo s řezbářem, který pracuje s čerstvým dřevem.

Těšit se můžete i na Jaroslava Ladu, který v sousedním Kryštofově údolí založil v roce 1986 jednu z prvních hrnčířských dílen a vypaloval keramiku v peci na dřevo. Před pěti lety se přestěhoval přímo do Zdislavy, kde pracuje a vede kurzy. Na jarmark přiváží čajové i užitkové nádobí a malý kruh s hlínou pro návštěvníky. Dílny nabídne také Markéta Váchalová z ateliéru JEN LEN. Jemná práce s výšivkou a českým lnem se prolíná s jejím vztahem k přírodě Lužických hor. Práce řezbáře Karla Hekrleho se dnes může zdát nezvyklá. Pracuje s čerstvým dřevem a s elektrickými nástroji si moc nerozumí. Nejradši používá jen nůž a sekeru. Řemeslník samorost stojí za pozornost stejně jako jeho osobité misky a lžíce.

Ruční papírna Papyrea je rodinná manufaktura v malebném zákoutí ještědského hřebene, vesnici Zdislava. Manželé Gorcovi tu vyrábějí japonský washi papír, technika výroby je zapsána v nehmotném dědictví UNESCO a papírník Michal Gorec se ji učil u mistrů v zahraničí. Kromě výroby pořádá papírna akce zaměřené na ruční práce a řemeslo, nabízí návštěvy a dílny a stará se o místní kulturní program.

Text: Kateřina Zvelebilová, foto: archiv Papyrea, Eliška Svobodová© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.