CZ / ENG

► ZAHRADA se jmenuje výstava Josefa Divína, kterou 24. 2. 2022 zahajuje jablonecká Galerie N

V Jablonecké galerii N začíná výstava autorského skla a kreseb sklářského výtvarníka a pedagoga Josefa Divína (1982). Charakteristika jeho tvorby spočívá v natavování stříbrných folií na foukané žhavé sklo. Vytváří tak autorsky broušené objekty - nádoby, kterým však ubírá jejich funkčnost. Na jednotlivých tvarech lze vypozorovat vliv a inspiraci přírody a atmosférických jevů v krajině. Výstavu skla doplňuje na třicet nejnovějších kreseb krajin (2019-2021).

Josef Divín pedagogicky působí na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí, kde je vedoucím oboru Design skla a světelných objektů. Divín uspořádal 70 samostatných výstav a prezentován byl na 200 skupinových výstavách a soutěží v Česku i zahraničí. Je držitelem desítky ocenění v oblasti volného umění, designu a architektury.

"Pracuje mistrovsky, tak jako s obdobnými kvalitami souzní mistři japonské kaligrafie a dřevořezů. Pracuje s jemnými a současně dynamickými kompozicemi plnými energie, s rustikálností tvarů a struktur, zemitostí kovových rámů nebo linií a brusů, ale také s čistou plochou", uvádí v textu k výstavě její kurátorka Sylva Petrová. 

"Mnohé z Divínových váz jak ve tvaru, tak právě ve svém syrovém povrchu evokují naši zvědavost podobně jako starověká díla, která jakoby byla právě vykopána v Pompejích, Herkulániu nebo v Knossu. Není divu; ve tvaru jsou často inspirovány půdorysy starověkých staveb, v dekoru připomínají iridované sklo z vykopávek a celkově mají nejblíže k rituálním nádobám.
Josef Divín nás vodí po cestách krajin své duše, v obrazech poznáváme i chlad nehostinných scenérií, krajin často až k zalknutí temných, smutných a melancholických, majících v lepším případě blízko k noční obloze zvoucí do nepoznaných nových galaxií.
Divínova tvorba je natolik osobní a individuální, že se nemůže stát kompasem orientace pro četné následovníky, a jestli ano, tak v nepodstatném směru. Jakkoliv se může jevit málo srozumitelná ve výše popsaném obsahu, stále tu zůstává možnost komunikace s okolím, kterou zajišťuje samo sklo a jeho vizuálně atraktivní zpracování.
Z hlediska historie českého skla a v širším slova smyslu umění je podstatná Divínova kuráž jít vlastní cestou, a to jak technologickou, tak obsahovou. Jen to, co je není stádní, má šanci na uznání své výjimečnosti. Z mnoha četných příkladů se nám nabízí osud věčně kverulujícího a ve své době všude odmítaného Jana Zrzavého, jehož portrét má nikoliv náhodou Josef Divín denně před očima.
Divínovy práce nám sdělují mnoho o osobní bezbřehé fantazii a o oddanosti tvorbě. Autorovy schopnosti využít všechny finesy sklářského oboru hovoří o nekonečných variantách nápadů a přinášejí nádherné motivy dekorů maleb a kreseb. Nenabízejí nám o nic víc, ani o nic méně, než kolik pro nás znamenají extatické a věčně se dostavující zážitky z přírody – vůně řeky, lijáku, proměny ročních období, dech beroucí rozkvetlá zahrada či zasněžená cesta… Jsou to Divínovy krajiny a zahrady, lukulské hody nadčasové estetiky, v níž je obsažena jeho osobní výpověď o smyslu vlastní existence."

Zahájení výstavy se uskuteční ve čtvrtek 24. února 2022 v 17 hodin.

Výstava proběhne od 24. února do 17. března 2022 v prostorách univerzitní Galerie N v Jablonci nad Nisou.

Jehlářská 14/520
Jablonec nad Nisou, 466 01© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.