CZ / ENG

► Znalosti propůjčují moc, říká Indická architekta Anupama Kundoo. Promluví i v Praze

Mezinárodně uznávaná indická architekta Anupama Kundoo bude hovořit o problematice rychlého rozvoje měst a dostupnosti bydlení. Její přednášku doplní italský ateliér C+S architects, který se soustředí na to, jak začlenit současnou architekturu do starých struktur. Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 5. dubna 2018 v prostoru CAMP – IPR Praha.

„Moje návrhy nejsou motivované strachem, že svět jednou skončí, nýbrž hledáním cest — jak s tím, co máme, udělat co nejvíce,“ říká Anumapa Kundoo, která dlouhodobě žije ve Španělsku. V Praze bude hovořit o dostupnosti bydlení, poškozování přírodních zdrojů a důležitosti vzdělání. „Znalosti propůjčují moc. Projekty budoucnosti musí být citlivé k životnímu prostředí a zároveň mít socioekonomický přínos. V současném kontextu překotné urbanizace je dostupnost bydlení, nejen z hlediska peněz, ale i z hlediska dopadů na životní prostředí, čím dál důležitějším tématem. Musíme se naučit rozlišovat mezi skutečně potřebným a nadbytečným, aby města nejen přežila, ale i prospívala,“ doplňuje.

Řadu staveb podle návrhu Anupamy Kundoo najdeme v Indii, své architektonické, výzkumné i pedagogické projekty ale realizuje po napříč kontinenty. V současnosti působí jako profesorka na IE University v Madridu. Její práce zasahuje i do oblasti urbanismu a územního plánování, zkušenosti má především s problematikou překotné urbanizace, o které také intenzivně píše. Zvláštní pozornost věnuje i výzkumu materiálů.

Nízkonákladové enviromentálně šetrné bydlení podle Anupamy Kundoo. Postaveno v Indii (foto: archiv KRUH)

Druhým hostem bude italské studio C+S architects, jehož hlavními architekty jsou Carlo Cappai a Maria Alessandra Segantini. Ateliér pracuje v různých oborech architektury: od krajinářské tvorby a urbanismu přes navrhování objektů různého měřítka až k interiérovému designu, a to jak pro soukromý, tak i veřejný sektor.

Všichni přednášející vystavovali v roce 2012 na benátském bienále architektury, do kterého si je vybral držitel Pritzkerovy ceny Alejandro Aravena. „Letošní rok se dotýkáme například tématu sociálního bydlení a stavění ve válečných zónách, destruktivismu, plánování měst a dalších oblastí architektury,“ doplňuje Marcela Steinbachová, architektka a zakladatelka spolku KRUH, který přednáškový večer pořádá.

Setkání začne v 19.30. Uskuteční se v angličtině bez tlumočení. Cena lístku je 80 Kč pro studenty a 100 Kč pro dospělé. Vstupenky jsou v předprodeji v síti GoOut.

red., foto: archiv KRUH© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.