CZ / ENG

15. - 24. 9. 2014
Ryté sklo, umělci a jeho příznivci v Kamenickém Šenově a na huti v Sázavě

Ryté sklo, jeho příznivce a autory najdete na podzimním sympoziu na severu Čech. Konfrontace tradičního způsobu rytí s novými postupy i výměna zkušeností mezi tvůrci naznačí další možnosti vývoje této klasické sklářské techniky.

Šestý ročník Mezinárodního sympozia rytého skla se koná od 15. do 21. září 2014 v Kamenickém Šenově a navazuje tak na tradici ryteckých sympozií pořádaných v tříletých intervalech v České republice od roku 1996. Letos se organizátoři rozhodli uspořádat sympozium v komornější podobě a během pěti dnů se zaměří především na práci v dílnách a její prezentaci.

Pracovat se bude v ateliérech kamenickošenovské sklářské školy, která byla založena v roce 1856 a která je tedy nejstarší fungující sklářskou školou na světě. Účastníci s sebou mohou přivézt jedno hotové dílo, které bude následně vystaveno spolu s objektem vytvořeným na místě. Vernisáž výstavy děl účastníků sympozia proběhne v sobotu 20. září a exponáty se jako obvykle stanou součástí sbírek Sklářského muzea v Kamenickém Šenově, některé z nich pak i součástí jeho stálé expozice.

Na program sympozia volně naváže Škola Jiřího Harcuby, která bude probíhat ve dnech 22. - 24. září 2014 v nových dílnách Centra sklářského umění v huti František v Sázavě. Sklářská škola, kterou bude provázet lektorka Pavlína Čambalová, je určena nejen profesionálním rytcům skla a výtvarníkům, ale i laické veřejnosti. V rámci programu Školy Jiřího Harcuby proběhne také komentovaná prohlídka sbírek Mezinárodního sklářského sympozia, místních sklářských dílen a ateliérů nebo vernisáž výstavy Jiřího Harcuby.

 

Rytec při práci 

Sklářské kurzy v Centru sklářského umění 

Ryté sklo (zdroj foto: engravedglass.cz) 

text: Kateřina Hendrychová, zdroj foto: cestyskla.cz© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.