CZ / ENG

15. 5. - 17. 5. 2014
CZECH THE LIGHT: Bios a světlo v Brně

Světlo a život jdou dohromady. Pomalu svítá i v našich metropolích - v těchto dnech na Moravě. Historický střed města Brna se po setmění mezi 15. a 17. květnem rozzáří díky umělcům, kteří vystoupili na loňském Festivalu světla SIGNAL v Praze. Světelný cirkus CZECH THE LIGHT nového tisíciletí zahájil menší turné po republice. Po Brně přijede i do Olomouce, Českého Krumlova a Hradce Králové. Za sebou má již úspěšnou zastávku v Kutné Hoře.

Do moravské metropole zavítají i dvě letošní světelné novinky. Wayne Garrett a Caitlind Brown vystaví novou verzi interaktivního žárovkového MRAKu, která bude poslední inkarnací jejich instalace. Jakub Nepraš do Brna přiveze místo Můry světelnou projekci Metropolia, která se chce hypnoticky vyrovnat s existencí moderního velkoměsta. Lidem se bude vznášet nad hlavami. Na programu je i projekce s názvem Interpretace černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory z dílny umělecké skupiny SPAM Vladimíra 518 a Davida Vrbíka. Se světlem si bude v Domě stínů hrát František Skála, Josef Šafařík rozzáří své Slunce a Rony Plesl oslní vzácným zářivým sklem.

(foto: Jan Kunc)

Ochutnávka bio-video mappingu se zjeví na zdech Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně díky projektu ArchiBio od Andreje Boleslavského. ArchiBio vyjeví svou živoucí pravdu tři večery po sobě. „Jsou všude kolem nás, jsou krásní, ale zůstávají neviditelní,“ říká Boleslavský, který promítne na zdi procesy zachycující život bakterií, hub, rostlin a mravenců. Na obřím veřejném plátně tak odkryje, podobně jako v Praze, život, který se obyčejně skrývá za hranicemi našeho vnímání. S velkými pohyblivými obrazy se mohou dostavit i velké otázky. Stojí příroda a technologie skutečně v opozici. Nebo je Boleslavský se svými mravenci, čipy a senzory jednou z dalších větví evolučního stromu? „Je fascinující, že všechny formy života kolem nás sdílí stejný operační systém jako my lidé,“ naráží na systém DNA Boleslavský.

Chcete dostát lehkého osvícení? Vydejte se do nočních ulic, Světlo a život jdou dohromady, v Čechách i na Moravě. Festival CZECH THE LIGHT, který pořádá agentura CzechTourism, se odehraje v centru Brna od 15. do 17. května 2014. Vstupné se neplatí.

Proces příprav ArchiBio labu: 3D tisk, růstové gely pro život mravenců a rostlin, zachycování jejich pohybu a následné namapování procesů na budovu Klementina (podrobněji zde)

 

text: Tereza Lišková, foto: Andrej Boleslavský© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.