CZ / ENG

2. a 7. 10. 2014
Petr Sís a jeho nová kniha o osamělosti a hledání krásy i smyslu života

Spisovatel a výtvarník Petr Sís do své plejády životopisů mimořádných osobností nyní přidává další. V nové knize Pilot a Malý princ vypráví s empatií, lehkostí a citem pro dobovou atmosféru příběh legendárního francouzského letce, dobrodruha a spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho.

Mimořádně zpracovaný obrazový životopis sleduje jeho rodinné zázemí, dětské sny, práci pro leteckou poštu i osudový poslední let nad Středozemním mořem. Je to portrét muže, jenž s oblibou četl i psal přímo v kokpitu letadla a na křídlech nejrůznějších strojů podnikal výpravy přes hory, pouště, bouřlivé počasí i válečné zóny.

Exupéry s renesanční samozřejmostí spojoval svět strojů a techniky se světem literatury a umění. Překonával hranice dosud možného a zároveň zůstal velkým snílkem, po celý život si v sobě uchoval zvědavé a hravé dítě – svého Malého prince.

Pilot a Malý princ vychází na začátku října v edici Raketa nakladatelství Labyrint, doporučená cena je 349 Kč.

„Poprvé jsem četl Malého prince v tmavé Praze a ta knížka byla o tom, jak bude svět tajuplně krásný… Po dvaceti letech mně Malý princ dodával odvahu, když jsem se rozhodoval, zda dokončit film v Americe, nebo poslechnout rozkazu pražské vlády a vrátit se zpět. Po dalších dvaceti letech jsem ji četl dětem a byl dojat smutkem života. Neuvěřitelná kniha – kniha života. A tak jsem se chtěl poklonit jejímu autorovi,“ vysvětluje autor záměr mapovat život právě Exupéryho.

Slavnostní uvedení nové knihy s autogramiádou a besedou se uskuteční v Praze ve čtvrtek 2. října od 19 hodin v La Fabrice. Vstup je volný, ale vstupenky je dobré si rezervovat. Brněnský křest proběhne v úterý 7. října od 18 hodin v Sále Břetislava Bakaly.

>> Rozhovor s Petrem Sísem o jeho nové knize a životě v New Yorku si můžete přečíst zde.

 

Příběh Malého prince psal Exupéry během druhé světové války v New Yorku, kde také kniha v roce 1943 poprvé vyšla. 

Petr Sís v knize Pilot a Malý princ mimo jiné popisuje i pocit osamělosti, který Saint Exupéry, možná podobně jako Sís, ve Spojených státech prožíval.

„Jeho přítel Henri Guillaumer Antoina naučil, že jako pilot se nesmí spoléhat jen na mapy, ale že by se měl také naučit číst tvář krajiny.“ (Ukázka z knihy Pilot a Malý Princ)

 

text a foto: Kateřina Hendrychová, foto: nakladatelství Labyrint © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.