21. 8. - 21. 9. 2014
Od skleněné drti až k tavené plastice
Na čtyřicet sklářských výtvarníků, kteří se zabývají technologií taveného skla ve formě, představí výstava Tavená skleněná plastika II. Již podruhé hostí Železný Brod představitele této specifické sklářské disciplíny, ve které tvůrci z České republiky patří ke světově uznávaným špičkám.
Výstava je věnována letošnímu životnímu jubileu akademické sochařky Jaroslavy Brychtové, která byla u zrodu dnešní podoby tohoto oboru. Společně se svým otcem Jaroslavem Brychtou začala rozvíjet zpracování taveného skla ve formě po stránce technologické i umělecké, později se jí ve spolupráci se Stanislavem Libenským povedlo vytvořit z techniky tavené skleněné plastiky samostatnou plnohodnotnou disciplínu schopnou nést svébytná umělecká poselství. Tavené sklo se Brychtové podařilo pozdvihnout na úroveň srovnatelnou s klasickými výtvarnými technikami, jako je malířství a sochařství. „Málokdo si uvědomuje, že technologie taveného skla ve formě byla v novodobých dějinách objevena právě v Železném Brodě, a to díky experimentům profesora Jaroslava Brychty," připomíná sklář a spoluorganizátor výstavy Martin Hlubuček.
Technika tavené skleněné plastiky vznikla v roce 1943 ve figurkářském oddělení železnobrodské sklářské školy, které tehdy trápil nedostatek vhodného skla na výrobu vinutých, foukaných a hutních figurek. Válečná nouze nutila uvažovat o dalším využití zbytků z výroby, které by jinak skončily v odpadu. Namísto vyhazování začali v Brodě zbytky rozemílat, skleněnou drť opět slinovat v sádrových formách a nově přetavené destičky byly u kahanu ještě doplňovány o již předpřipravené detaily. Zrodily se tak první skleněné reliéfky použitelné například jako brože. Většího rozvoje se pak nová technika dočkala v padesátých a šedesátých letech, kdy nalezla uplatnění také v architektuře a postupně začala vznikat i díla větších rozměrů.
Slavnostní zahájení výstavy Tavená skleněná plastika II. se uskuteční ve čtvrtek 21. srpna 2014 v 16.30 v Městské galerii Vlastimila Rady v Železném Brodě. V 18.00 na něj navazuje otevření druhé části výstavy v budově firmy Detesk, tedy v bývalém ředitelství podniku Železnobrodské sklo, na jehož půdě v šedesátých letech vzniklo Studio tavené plastiky právě pod vedením autorské dvojice Brychtová-Libenský. Mezi vystavujícími najdeme kromě těchto dvou výtvarníků také Reného Roubíčka, Ronyho Plesla, Kryštofa Rybáka, Zdeňka Lhotského či Martina Hlubučka. Úvodního slova se ujme historik skla a kurátor výstavy Antonín Langhamer.
Skleněné tavené plastiky autorské dvojice Brychtová-Libenský
(foto: Štěpán Černohorský)
Na výstavě můžete nalézt například vázu Isamu Ronyho Plesla či mísu Vaticano od Martina Hlubučka
(foto: Zdeněk Lhotský a Jaroslav Kvíz)
Plastiky Martina Hlubučka v Galerii Kuzebauch
(foto: Jaroslav Kvíz)
text: Kateřina Hendrychová
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele
1. 9. 06:58
Dobrý den, děkuji Vám za článek, který navazuje tématicky na mé vlastní texty ...
Michael Rada - „Městské doly“: jak využít potenciál elektroniky, kterou už nepotřebujeme