CZ / ENG

23. 7. - 5. 9. 2014
Tělesnost žen podle Kratochvílové a barokní věže podle Podrackého na Břevnově

Markétu Kratochvílovou a Tadeáše Podrackého spojuje studium na pražské UMPRUM, stáž na School of Visual Arts v New Yorku, společně navržené světelné objekty Skywalkers i letní výstava Life in Progress v galerii Kuzebauch. V komorním prostoru vystavují společně intimní šperky i honosné skleněné nádoby tyčící se k nebesům.

Na Vysoké uměleckoprůmyslové zkoumá Kratochvílová možnosti šperku v ateliéru K.O.V. u Evy Eisler. Podracký je z Ateliéru skla u Ronyho Plesla. Při práci na společných objektech Skywalkers z kovu a skla se inspirovali podobou vozítka do mimozemského prostoru Měsíce. Kolekce měsíčních svítidel vznikající ve spolupráci s PRECIOSA Lighting byla poprvé představena na letošním veletrhu Light and Building ve Frankfurtu v sekci Young design. Objekty z mezihvězdného prostoru, kovu a skla se ve své finální podobě objeví na podzimním Designbloku.

Skywalkers – Markéta Kratochvílová a Tadeáš Podracký, vizualizace kolekce lamp ve spolupráci s Preciosa Lighting

Letní výstava dvou mladých autorů namísto galaktického exkurzu nabízí pohled na ženský šperk i současné české sklo s přídechem minulosti. Do komorní břevnovské galerie přivezla Markéta Kratochvílová šperky coby aktivní prvek ženského odění. Její umělecké kousky historicky i fyzicky odkazují k ženskému tělu a vypovídají o feminních tématech. „Zkoumám možnosti výpovědní hodnoty a psychologické působení na nositelku i její okolí,” říká o své práci šperkařka, která přetváří klasické a historicky používané formy i materiály. Její šperky však zůstávají stále nositelné – alespoň pro ty, kteří se nezaleknou důvěrně známých tvarů.

Prsteny Muse od Markéty Kratochvílové, plast, 10 x 15 x 10 cm

Druhý vystavující Tadeáš Podracký se také rád ohlíží do minulosti. Pracuje s tradičními českými sklářskými technikami. Soustředí se na dekorování skla u velkých solitérových kusů. „Moje práce je většinou založena na prostudování historických i soudobých okolností a následné reinterpretaci artefaktů,” říká. Stejně postupoval i při práci na objektech, které jsou k vidění v Praze. Můžeme na nich sledovat vývoj českého skla, důraz na uměleckohistorický kontext a materiál. Vystavené objekty ze sady Towers Podracký navrhl pro sklárnu Moser. „Navazoval jsem na tradici české barokní sochařské výzdoby slavnostních banketů,” vysvětluje svou inspiraci.

Sada váz TOWERS od Tadeáše Podrackého, broušené a ryté sklo, výška 40 cm a 50, 5 cm

Kurátor Petr Nový na společné výstavě obou autorů oceňuje hru s materiály, znalost tradice a odvahu se jí zmocnit po svém. „Lze je přirovnat k cestovatelům v čase, jež objevují při svých výpravách ze staletí do staletí poklady,“ dodává k výstavě Life in Progress v galerii Kuzebauch. Galerie, která sousedí s malou stejnojmennou kavárnou, je otevřena každý všední den od 14. 00 do 21. 30 a v sobotu od 11. 00 do 17. 00. Barokní okouzlení, svůdnost ženského těla i čerstvou kávu najdete od 23. července do 5. září 2014 na pražské adrese Říčanova 19.

 

Partnerem galerie Kuzebauch je Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Hlavním partnerem výstavy je PRECIOSA Lighting, partnerem výstavy je Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.

 

text: Tereza Lišková
 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.