24. 1. – 31. 3. 2014
Nepředmětné objekty Jana Kubíčka
Jan Kubíček patřil k nejradikálnějším představitelům nepředmětného konstruktivně-konkrétního umění u nás. Kromě malby je známa i Kubíčkova fotografie, ilustrace a grafika, za kterou dostal v roce 1999 Cenu Vladimíra Boudníka. Téměř neznámou částí Kubíčkova díla jsou právě objekty. Kubíček během druhé poloviny šedesátých let vytvářel konstruktivistické objekty ze dřeva, kovu a plastů. Zjišťoval, že třetí rozměr dává jeho konstrukcím úplnost. Nejvhodnějším materiálem mu bylo plexisklo, jehož průhlednost umožňuje u objektů vnímat spoje a úhly v celé hloubce a dává vyniknout geometrickým zákonitostem.
Větší část objektů skončila ve sbírkách v Německu, několik kusů mají sběratelé či muzea u nás, pár menších padlo za oběť povodni a ostatní zůstaly v ateliéru nebo u rodiny. Výstava v Galerii Kuzebauch je unikátní tím, že tuto část Kubíčkova výtvarného odkazu vystavuje jako celek poprvé. Na duben 2014 připravuje Galerie hlavního města Prahy retrospektivní výstavu, která ukáže tvorbu poprvé v plné šíři.
Od pátku 24. ledna do konce března 2014 si můžete na pražském Břevnově v galerii Kuzebauch prohlédnout jeho objekty. Galerie najdete v přízemí břevnovského domu z první republiky, ve kterém sídlí i knihovna materiálů matériO. Galerie v ulici Říčanova 19 na Praze 6 má otevřeno od 10 do 17 hodin ve všední dny nebo po domluvě. Vstup do galerie je volný.
Elementy, druhá pol. 60. let, PVC, 60x60 cm
text: Tereza Lišková, foto: Jaroslav Kvíz
Aktuálně
► STUDIO BUBEC ZAHAJUJE 7. ROČNÍK FESTIVALU m3 / UMĚNÍ V PROSTORU
► Open Call * NÁRODNÍ CENA ZA STUDENTSKÝ DESIGN 2025 * 35 let
► Vernisáž výstavy Jemný řez Lukáše Kalivody v Galerii Kuzebauch
► Individuální, kolektivní. Topografie Ateliéru Textilní tvorby v Galerii UM
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
14. 6. 11:09
Děkuji za zajímavé shrnutí. Při přednášce v SINGAPURU jsem na návštěvě ...
Michael Rada - Knihovna materiálů matériO Prague na VOGUE SUMMIT 2025: Jak nové materiály mění módní průmysl?
7. 6. 09:00
https://pharmexpress24.com/# mail order pharmacy cialis
Jamesetene - Linda Kaplanová: Vidět, jak se nápad realizuje v materiálu, je inspirující
13. 5. 18:13
Děkuji za zajímavý článek, rád bych nasdílel prezentaci která popisuje stopu první ...
Michael Rada - Recyklace zdrojů na letošním MaterialDistrict Utrecht