CZ / ENG

29. 6. – 28. 10. 2014
Atomy, trendy a krása: sklářské trienále v Jablonci

Rozsáhlá nekomerční přehlídka současného českého skla a bižuterie bude k vidění od konce června v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v rámci Mezinárodního trienále Jablonec 2014. „Podařilo se nám zajistit reprezentativní účast více než sedmdesáti sklářských a bižuterních firem, které budou na výstavě prezentovat komerčně úspěšné výrobky z posledních let, své novinky a to, co považují za současné trendy ve svém oboru,“ říká hlavní kurátor projektu Petr Nový. Návštěvníci se také mohou těšit na práce studentů sklářských a uměleckých škol a bohatý doprovodný program. Podobná výstava už tu dlouho nebyla.

Pod záštitou trienále budou paralelně probíhat čtyři výstavy na různých místech Jablonce. V hlavní budově muzea najdete výstavu Trendy.Design.Produkce (7 .6. - 28. 10.) zaměřenou na jednotlivé výrobce a designová studia, v Galerii N se bude pod názvem A.TO.MY! prezentovat šestnáct odborných sklářských a uměleckých škol z Česka, Polska a Slovenska. (29. 6. - 31. 8.). Interiéry kostela sv. Anny zaplní výběr z tvorby českých sklářských výtvarníků s názvem Skleněná republika (29. 6.- 31. 8.). Tato výstava si svou premiéru odbyla už v únoru tohoto roku na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem. Na výstavu prací ze sympozia bižuterie, které je součástí Trienále, se můžete podívat v Galerii Belveder (4. 7. -  28. 10.). 

Slavnostní zahájení trienále se uskuteční v neděli 29. června od 13 hodin v hlavní budově Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Otevření výstavy doprovodí i hudební a divadelní představení na letní scéně Eurocentra, vstupné je zdarma. Během léta budou v rámci trienále probíhat další doprovodné akce, například pokračování úspěšné prodejní výstavy Křehká krása (srpen 2014), kterou pořádá Svaz výrobců skla a bižuterie. Návštěvníci se také mohou těšit na již 3. ročník diskusního semináře Sklářské svítání (září 2014). Celý projekt bude slavnostně zakončen 28. října. Vstupné na trienále je 80 Kč.

Fotoreportáž z jabloneckého trienále naleznete zde.

Bouteille od Martina Hlubučka (2012), foto: Jaroslav Kvíz 

Půlkoule se dvěmi od Jana Frydrycha (2004), foto: Jan Frydrych

Výstava Trendy.Design.Produkce v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (foto: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou)

Výstava Skleněná republika ve Frankfurtu (foto: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou)

text: Kateřina Hendrychová

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.