CZ / ENG

5. 6. - 23. 11. 2014
Benátské bienále architektury se vrací ke kořenům

Letošní bienále architektury v Benátkách s názvem FUNDAMENTALS otevře své brány návštěvníkům již za týden 7. června 2014. Jako obvykle nabídne bohatý doprovodný program. Přednášky a výstavy se budou konat na různých místech v Benátkách, i mimo hlavní expozice Arsenale a Giardini.

Za pozornost stojí veřejná přednáška letošního ředitele výstavy holandského architekta a zakladatele OMA a AMO Rema Koolhaase na téma Elements of Architecture – 5000 years of architecture… and now what? Architecture and technology?. Akce se bude konat 5. a 6. června, poprvé od pěti hodin, druhý den o půl hodiny dříve a formou rozhovoru, pokaždé ve Spazio Esedra Tent v Giardini. 

Česká prezentace proběhne na dvou místech. Jedním z nich je tak zvaný česko-slovenský pavilon v areálu Giardini, kde bývalé Československo vystavuje již od dvacátých let minulého století.  Soutěž o ztvárnění  československé expozice letošního 14. ročníku bienále vyhráli architekti z ateliéru Kolmo. „Nechtěli jsme představit jen kvalitní architekturu. Naším záměrem bylo dešifrovat i proces, který z architektury během posledního století vymazal ve prospěch univerzálního moderního jazyka národní specifika a charakteristické rysy,“ komentoval zadání soutěže kurátor sbírky architektury v Národní galerii Jakub Potůček.

Druhá expozice s názvem Lifting The Curtain (Nadzvedni oponu) zahrnující  i českou architekturu se nachází ve čtvrti Dorsoduro. Výstava mapuje vztahy a souvislosti v architektuře v kontextu středoevropského regionu. Autoři se domnívají, že architektonická kultura střední Evropy, která byla během posledního století utvářená živou výměnou v rámci regionu, je v západním pojetí historie stále nepřítomná. „Výstava představuje mapu nečekaných a jedinečných spojitostí v srdci Evropy, které znovu objevuje a poprvé předkládá veřejnosti," říká architektekt Igor Kovačevič z CCEA v Praze. „Vykreslíme mezinárodní síť lidí, nápadů, institucí, technických řešení, a více či méně náhodných setkání mezi nimi. Chtělo bychom tak vyplnit mezery současné architektonické historiografie,“ pokračuje.

Výstava připomene architekturu baťovského Zlína, architekty bývalé Jugoslávie, kteří stavěli v afrických zemích, i velké úspěchy tehdejších socialistických států na Expu 58. Jako příklady výrazných osobností tvořících v Čechách uvede výstava dílo Adolfa Loose, Karla Teigeho či Miroslava Masáka.


Dojmy z 14. bienále architektury v Benátkách přineseme čtenářům Material Times během června.

text: Lucie Havlová, foto: labiennale.org© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.