CZ / ENG

6. 9. 2014
Číst s architekty veřejný prostor kolem Holešovic a Palmovky

V rámci doprovodného programu právě probíhajícího Landscape festivalu pořádá Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy komentovanou procházku po vybraných pražských veřejných prostranstvích.

Druhý ročník Landscape festivalu probíhá na Nákladovém nádraží Žižkov do 9. září 2014. V rámci festivalu se vede diskuse o zvýšení kvalit veřejného prostoru, urbanistického plánování a krajinářské architektury v našich luzích. Některá místa v očích organizátorů oplývají velkým potenciálem a jen čekají na svou transformaci.

V sobotu 6. září budete mít možnost prozkoumat zvláštní prostranství kolem pražských břehů.  Komentář poskytnou architekti z Institutu plánování a rozvoje hlavního města, kde mimo jiné vznikl nový Manuál tvorby veřejných prostranství pro Prahu. Procházka začíná v 10:00 na Holešovickém nádraží (sraz je ve vestibulu metra), odkud bude pokračovat na další čtyři místa.
 
První zastavení – Trojská brána

Holešovický ostrov býval pokrytý mozaikou políček se zeleninou, dnes je místem vyústění tunelu Blanka. Neutěšené okolí nového Trojského mostu představuje hrozbu, že vznikne bariéra, která zcela oddělí Holešovice a Libeň. Existuje možnost, jak území kolem nového Trojského mostu opět aktivovat a zachovat tak určitý charakter krajinného zázemí trojské kotliny?

Druhé zastavení – Pod skalou Jabloňka

Toto místo bylo dlouho známé svou mnohametrovou hromadou soli za šedivou plechovou ohradou podél ulice Povltavská. Za ní ukrytá omšelá vila s nápisem „Na Rybárně“ je jedinou vzpomínkou na korzo podél zaniklého vltavského ramene.

Třetí zastavení – Holešovičky

Krajinný amfiteátr v Holešovičkách pod Bílou skálou byl v roce 1980 protnut severojižní magistrálou, na mostě Barikádníků byla vybudována nová mostovka a mimoúrovňové nájezdy. Pod Bulovkou se ale nachází rozsáhlé území původní nezastavěné krajiny, které je zatím nevyužito. Existuje způsob, jak je zapojit do městského života?

Poslední zastavení – Bulovka

Nejstarší nemocniční pavilóny se často podobají honosným budovám v lázeňských městech, jen s okolním prostředím to bývá horší. Nemocniční areál Bulovka je přesně jedním z míst, která mají obrovský potenciál nabídnout více díky své krajinné pozici a přírodě, která je prostupuje.

 

Panoramatický pohled z Černého vrchu - Jabloňky na Trojskou kotlinu z roku 1928. Vlevo rozestavěný Trojský most (dnes Barikádníků), v popředí Holešovický ostrov, za řekou Holešovice, vpravo Troja. (z fotografií R. Štědré)

Trasa procházky

Nový Trojský most - současný stav (foto: Pavel Šebor)

Areál Nemocnice na Bulovce na archivním snímku (foto: Archiv Nemocnice na Bulovce)

 

Kateřina Hendrychová

 © Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.