CZ / ENG

7. 6. 2014
Benátská cena pro Phyllis Lambert

Na letošním 14. bienále architektury v Benátkách, které bude probíhat od 7. června do 23. listopadu 2014, získá ocenění Zlatého lva za celoživotní dílo a přínos v architektuře kanadská architektka Phyllis Lambert. Ceremonie proběhne v sobotu 7. června v areálu Giardiny. Cenu uděluje jednou za dva roky rada bienále, v jejímž čele stojí Paolo Baratta a letošní kurátor výstavy holandský architekt Rem Koolhaas.

Kariéra Phyllis Lambert začala v padesátých letech. V roce 1958 se zasloužila o to, že projekt nové budovy Seagram v NYC získal právě architekt Mies Van Den Rohe. V očích poroty tím byl položen základ moderní architektury nejen v New Yorku, ale v celé Severní Americe. 

O několik let později, v roce 1979 Phyllis Lambert založila Kanadské centrum architektury v Montrealu (Canadian Centre for Architecture in Montreal), které pak dlouhé roky vedla. Centrum je institucí se vzácnou vizí, která mapuje důležité epizody ze současné architektonické tvorby a studuje je v ideálních podmínkách. „Architekti dělají architekturu, Phyllis Lambert vytváří architekty,“ shrnul význam oceněné Rem Koolhaas.

 

Phyllis  Lambert © JBC Média par Claude Gagnon / Philip Johnson, Ludwig Mies van der Rohe a Phyllis Lambert před zobrazením modelu budovy Seagram v New Yorku v roce 1955

text: Lucie Havlová, zdroj foto: 14th International Architecture Exhibition© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.