7. 8. - 31. 8. 2014
Pohřebiště materiálů v japonském stylu v MeetFactory
Hledáte pokoj na okraji města? Zkuste do konce srpna navštívit výstavu umělkyně Tamiko Kawata, která v galerii Kostka v MeetFactory vytvořila pomocí papíru meditativní místo. Podle kurátorky výstavy Zuzany Jakalové ho můžeme vnímat i jako pohřebiště materiálů. Kawata totiž v komorním prostoru pracuje s papírem, který je už dávno za zenitem. Smutné?
"Když Motoori Norinaga na přelomu 18. a 19. století rozjímal o velkém díle japonské literatury, románu Příběh prince Gendžiho dvorní dámy Murasaki Shikibu z přelomu prvního a druhého tisíciletí našeho letopočtu, pojmenoval jev, který vešel do dějin japonského myšlení a literatury jako mono no aware. I když se význam fráze v průběhu staletí a pod vlivem interpretací měnil, je mono no aware často charakterizováno v návaznosti na buddhistickou a konfuciánskou tradici jako tesknost či nostalgie nad pomíjivostí jevů a zároveň i nad tím, že je tato pomíjivost konstantou života,“ uvádí k výstavě Zuzana Jakalová s tím, že právě mono no aware je něčím, co svým způsobem Kawata přirozeně aktualizuje.
Tamiko Kawata je americká umělkyně japonského původu. Pracuje s pomíjivým, již využitým či recyklovaným materiálem. V jejích instalacích a objektech najdeme novinový papír, roličky od toaletního papíru, karton i plastové pytle. Recyklace a problémy životního prostředí nejsou však samy o sobě ústředním motivem její tvorby. „Na výstavě se můžeme setkat s personalizovaným přístupem ke světu věcí a materiálů, s hledáním intimního vztahu k něčemu, co již zdánlivě ztratilo svoji hodnotu, k věcem, které ilustrují dočasnost a pomíjivost světa,“ říká Jakalová. Papírový vodopád je v MeetFactory k vidění každý den od 13.00 do 20.00 až do 31. srpna 2014. Vstup je volný. Zenit na dohled.
Umělkyně Tamiko Kawata a kurátorka Zuzana Jakalová na vernisáži
Papírový vodopád vystupující do prostoru tvoří jakousi kulisu parafráze domácího japonského krbu, centra rodinného života, domácí pohody, pokojných, společně trávených večerů. (zdroj:meetfactory.com)
připravila: Tereza Lišková, foto: Lenka Kuricová
Aktuálně
► Materiály ve scénografických procesech
► Queer materialities, queer technologies
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele
1. 9. 06:58
Dobrý den, děkuji Vám za článek, který navazuje tématicky na mé vlastní texty ...
Michael Rada - „Městské doly“: jak využít potenciál elektroniky, kterou už nepotřebujeme