CZ / ENG

do 14. 9. 2014
Šerákův oheň, hlína a led září v Praze

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze zve na výstavu materiálově i oborově přeshraniční nesoucí název Oheň – Hlína – Led: Václav Šerák a žáci. Václav Šerák je výraznou osobností české a evropské keramiky. Začínal jako vyučený točíř technického porcelánu a vypracoval se k profesorskému titulu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Jeho žáci, mezi něž patří například Daniel Piršč, Antonín Tomášek, Gabriel Vach nebo Maxim Velčovský, dnes zásadně ovlivňují podobu českého designu.

Hlavními tématy Šerákova díla jsou fragmenty architektury, ve kterých se objevuje moment pohybu a princip kruhových výsečí z jeho učňovských začátků. Pro jeho práci jsou příznačné dynamické tvary, velkorysé proporce, uměřený detail a expresivní tvarové a barevné pojetí plastik. Specifický rukopis uplatňoval také ve svých realizacích v architektuře — od počátku devadesátých let spolupracoval s architektem Bohumilem Chalupníčkem, Jiřím Laštovičkou nebo Petrem Říhou. V roce 1966 Václav Šerák s dalšími třemi keramiky a designéry založil keramické sympozium v Bechyni, dodnes nejdéle kontinuálně pořádané sympozium na evropském kontinentě.

Oheň – Hlína – Led jsou vidění od úterý do neděle. Od 10. 00 do 18. 00, v úterý o hodinu déle. Vstupné na výstavu je 80 / 40 Kč. Doprovodná komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy Ditou Hálovou se uskuteční v úterý 12. srpna v 17 hodin, se samotným autorem pak v úterý 9. září 2014 ve stejný čas. Výstava potrvá do 14. září 2014.

Ukázky z výstavy Oheň — Hlína — Led

připravila: Kateřina Zvelebilová, foto: UPM© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.