CZ / ENG

do 15. 6. 2014
G. A. Caminada a Liběna Rochová v jednom Domě

Gion A. Caminada patří mezi mistry současné švýcarské architektury. Architekt narozený ve vesničce Vrin se původně vyučil tesařem a truhlářem, později vystudoval architekturu na ETH v Curychu, kde od roku 1998 působí jako hostující profesor. Koncem sedmdesátých let se vrátil do své rodné vesnice, kde založil ateliér a začal se aktivně podílet na místním politickém životě. Od 7. května 2014 má výstavu v jižních Čechách v Domě umění.

Výstava Tvroba míst v českobudějovické Galerii moderního umění a architektury, jejímž kurátorem je Michal Škoda, je k vidění až do 15. června 2014. „Doporučuji si udělat výlet, v galerii setrvat několik hodin a pořádně si ji projít a pročíst," radí Miroslav Cikán z ateliéru MCA, který se spolupodílel na Caminadově výstavě i květnové přednášce v Betlémské kapli.

U příležitosti Galerijní noci proběhne v rámci výstavy v pátek 30. 5. v Domě umění celodenní specializovaná dílna Architektura v oděvu pod vedením módní návrhářky Liběny Rochové. Z osmihodinové práce desetičlenné skupiny účastníků, podmínkou účasti je pouze plnoletost, chuť tvořit a zručnost, vzejde deset modelů inspirovaných švýcarskou venkovskou architekturou Giona Antoni Caminada. Nové modely budou následně vtěleny do probíhající výstavy. Zájemci o účast se mohou hlásit na emailu sarka.kosova@email.cz. „Získávat blízkost k věcem je důležité," pronesl G. A. Caminada během své pražské přednášky. Jeho výstava i chystaná dílna tomu nasvědčují. 

G. A. Caminada během vernisáže, která proběhla v Domě umění České Budějovice 7. května 2014.

Pohled do expozice výstavy Tvorba míst.

„Dotýkat se a nezůstávat na povrchu, do věcí se musíme nořit hluboko," říká G. A. Caminada.

„Opakování zakládá vznik silných míst."  G. A. Caminada.

„Dnes se musíme snažit vytvářet diference. Přičemž nejde o to, že já jsem jiný než ty. Aby diference byly vyjádřená, je zapotřebí určité množství stejného." G. A. Caminada a Miroslav Cikán .

text: Tereza Lišková, foto: Pavla Melková© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.