CZ / ENG

do 5. 11. 2014
Za poznáním barev rostlinné říše do Roztok

Když na jižní Moravě občas narazíte na pole se světlicí, je to celkem neobvyklý pohled. Stohektarový lán od obzoru k obzoru. Ze semen světlice lze lisovat olej a listy chutnají po šafránu. Rostlina se dodnes využívá k barvení textilu. A co mořena, boryt barvířský, rezeda, rmen, kručinka nebo pilát lékařský? Zní to jako zaříkávání z dávných časů, ve skutečnosti jsou to jména rostlin, z nichž se získávají přírodní barviva na látku a kůži.

Za poznáním rostlinné říše nemusíte jen do botanické zahrady nebo do luk a strání. Od bezu k šafránu vás během léta a podzimu provede i Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Návštěvník se dozví o historii barvení rostlinnými barvivy i zajímavosti o jednotlivých rostlinách. Výstava slibuje vzorky různých látek a materiálů, hravý koutek pro děti i dospělé. Jestli máte ruce k dílu, můžete se po výkladu připojit k barvířské dílně.

V sobotu 19. 7. 2014 se uskuteční dílna vlněná, kde si vyrobíte vzorníček vlny obarvené běžně dostupnými barvířskými rostlinami. Další sobotní den 23. 8. bude patřit hedvábí. Z této dílny si odnesete obarvený hedvábný šátek. Na sklonku léta v sobotu 13. 9. pak proběhne ještě jedna vlněná dílna, tentokrát s paní Věrou Bidlovou, ředitelkou Botanické zahrady Praha. Program muzea je vhodný pro všechny od sedmi let. Začátek je vždy v 10. 00 hodin. Vstupné je 120/200,- Kč. Účast je třeba rezervovat na emailu pokladna@muzeum-roztoky.cz nebo telefonu 233 029 060.

Kateřina Zvelebilová© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.