CZ / ENG

►Jubilejní 10. ročník Křehkého Mikulova (27.-29. 5.) bude oslavou uměleckého designu

Festival sběratelského designu se po dvouleté vynucené pauze vrací do Mikulova! Jubilejní 10. ročník Křehkého Mikulova proběhne tradičně poslední květnový víkend od 27. do 29. května. Výstavu etablovaných designérů i nových tváří, designérských studií a školních ateliérů keramiky a porcelánu si mohou návštěvníci prohlédnout do 5. června 2022 v prostorách mikulovského zámku a letos také v domě U Divokého muže, sídle ateliéru Daniela Piršče, který stál u zrodu festivalu. Slavit bude v Mikulově také samotná značka Křehký, která se na české scéně pohybuje již 15 let.

Qubus, Jakub Berdych

Letošní ročník bude pro nás jako zakladatele značky Křehký velmi osobní. Kromě desetiletého výročí festivalu totiž slavíme také patnáct let samotné značky, která vznikla z lásky k českému designu a z touhy vytvářet předměty, které dokáží proměnit všední okamžiky ve svátek. A tak si na výstavě Oslava dovolíme poděkovat všem designérům, kteří s námi spolupracují, a zároveň uvedeme hned několik novinek, které jsme pro tento rok připravili,“ uvádí Jana Zielinski a Jiří Macek, zakladatelé festivalu Křehký Mikulov a pořadatelé pražského Designbloku. Podobu výstavy Oslava svěřili do rukou designéra Josefa Tomšeje ze studia Qubus. Kromě produktů z minulých let budou mít v Mikulově premiéru novinky od Křehký – kmenový designér značky Maxim Velčovský vytvořil třetí edici ikonické Sněhové vázy. A kolekci Literárních váz doplní nový přírůstek, který ocení milovníci klasické řecké literatury – váza od ilustrátora Martina Lacka je inspirována příběhem o Odysseovi.

Na mikulovském zámku budou vystaveny novinky od renomovaných tvůrců jako je Milan Pekař, DECHEM, Klára Šumová, Jakub Berdych Karpelis, Live Longer, Roman Šedina, Gabriel Vach nebo Nastassia Aleinikava. Z mladší generace se představí společný projekt studia IHOR a Dávida Valoviče, Palma de Alma, Tadeáš Podracký, Matěj Polách, Michal Strach nebo fotografka Marie Tomanová. Interiér zámku provoní parfémy Pigmentarium. Naopak exteriér, konkrétně zámecké zahrady, letos obohatí instalace „městských útulen“ –Cuby od mmcité. V domě U Divokého muže, sídle ateliéru Daniela Piršče a manufaktury Piršč Porcelain, který se nachází jen pár minut chůze od zámku, bude k vidění společná výstava čtyř ateliérů keramiky a porcelánu škol UJEP z Ústí nad Labem, plzeňské Sutnarky, pražské UMPRUM a bratislavské VŠVU.

I letos se mohou návštěvníci těšit na doprovodný program. V sobotu 28. května odpoledne proběhnou v domě U Divokého muže workshopy pod vedením Daniela Piršče. Zájemci si mohou vytvořit vlastní originální dekor na misku od Piršč Porcelain přímo ve slavné manufaktuře, a to štětcem či obtiskem. Výsledek bude přímo v manufaktuře do druhého dne vypálen. Kapacita workshopů je omezená a místo je možné rezervovat přes GoOut. Nebude chybět ani páteční vernisáž a nedělní výšlap na Svatý kopeček.

Hlavní program festivalu Křehký Mikulov proběhne poslední květnový víkend od 27. do 29. května 2022. Instalace na mikulovském zámku i v domě U Divokého muže bude možné navštívit až do následující neděle 5. června 2022.

Sutnarka, Tomáš Černý

Festival Křehký Mikulov pořádá Profil Media (Designblok, Křehký & Ceny Czech Grand Design) společně s Regionálním muzeem Mikulov, jehož ředitel Petr Kubín patří mezi iniciátory zrodu festivalu. „Po dvouleté pauze se těším na osobní setkání, která k festivalovému dění patří. A pak samozřejmě na to, jak zafunguje charisma interiérů zámku a jednotlivých instalací. Křehký Mikulov letos totiž pronikne do sálů, ve kterých se festival dosud nekonal,“ doplňuje Petr Kubín. Mikulovský zámek bude mít v průběhu festivalu otevřené výstavy věnované Alfonsu Muchovi a historii Keltů na Moravě.

Křehký Mikulov 2022

Kdy: 27. 5 – 5. 6. 2022

Kde: Zámek Mikulov & Dům U Divokého muže, Mikulov

Otevírací doba expozic: 9 – 17 hodin, denně

Vstupné: zdarma

Vystavující:

Nastassia Aleinikava

Jakub Berdych Karpelis / Qubus

DECHEM

IHOR & Dávid Valovič

Křehký

Live Longer

mmcité

Palma de Alma

Milan Pekař, Jakub Vávra

Pigmentarium

Piršč Porcelain

Tadeáš Podracký

Matěj Polách

Michal Strach

SUTNARKA

Roman Šedina

Klára Šumová

Marie Tomanová

UJEP

UMPRUM

Gabriel Vach

Maxim Velčovský

VŠVU v Bratislavě

& Regionální muzeum Mikulov© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.