Téma týdne
Biomimikry - inovace inspirovaná evolucí
Produkce se digitalizuje, vznikají nové vědní obory a prudký rozvoj 3D tisku a dalších technologií naznačují, že je lidstvo na prahu třetí průmyslové revoluce. Zároveň však roste zájem o environmentální témata a o velice efektivní řešení, která vznikla přírodním výběrem za necelé čtyři miliardy let existence života na Zemi. Pozornější zkoumání a vědomé přejímání přírodních mechanismů může přispět k hospodárnějšímu nakládání s energií a zdroji. Na základě této myšlenky tedy vzniknul nový vědní obor, tzv. biomimikry, který zkoumá, jak se dají využít přírodní formy pro vývoj nových, environmentálně šetrných technologií.
Název tohoto oboru vychází z dvou latinských slov: bio ( život) a mimesis (napodobovat) – obor biomimikry se tedy doslova zabývá napodobováním přírody. Využívání principů přírodních jevů je velmi slibná cesta k inovacím, protože příroda během 3,8 miliard let evoluce vyvinula řadu vysoce účinných řešení. Ta se nyní dostávají pod drobnohled výzkumníků. Přírodní procesy se vyznačují vysokou účinností a v přírodním koloběhu látek nedochází ke vzniku nevyužitelného odpadu – všechny prvky a sloučeniny se do něj vrací. Vědce proto zajímá nejen to, jak dosáhnout nových materiálů lepších technických parametrů, ale také například způsob hospodaření rostlin a zvířat s energií či odpadními látkami. Doufají, že tak vyvinou environmentálně šetrnější a přitom efektivnější, materiálově méně náročné a úspornější výrobky.
Tímto oborem se zabývá několik institucí v Evropě i USA. Věnují se nejen vzdělání na všech úrovních, ale i poradenstvím. Pomáhají tak firmám nacházet přírodní principy, které jsou využitelné v jejich odvětví a přinášejí inovace pomocí přírodou inspirovaných jevů. „Naším skutečným vnitřním cílem bylo zvýšit respekt vůči světu přírody tím, že bychom při navrhování a rozhodování z přírody učinili model. A to je pořád náš cíl, naše hvězda. Ta nás stále vede,“říká bioložka Janine Benyus, zakladatelka Biomimicry Institute v americké Montaně.
Některé z materiálů a technologií, které uplatňují principy vypozorované v přírodě, jsou již delší dobu používané, jako například injekční jehla podobná zubům chřestýše. Stále však vznikají nové, s jejichž překvapivými vlastnostmi se zatím seznámila jen malá část veřejnosti – třeba samočistící nátěry nebo lehké voštinové panely. O těchto materiálech se více dozvíte v dalším textu.
12. 6. 2013 Text: Helena Pánková
Aktuálně
► Materiály ve scénografických procesech
► Queer materialities, queer technologies
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele
1. 9. 06:58
Dobrý den, děkuji Vám za článek, který navazuje tématicky na mé vlastní texty ...
Michael Rada - „Městské doly“: jak využít potenciál elektroniky, kterou už nepotřebujeme