Téma týdne
Kdy svěříme naše životy hybridním kyberautům bez řidiče?
Představte si město bez prachu, hluku a výfukových zplodin. Město, kde je čistý vzduch v létě i v zimě. Utopie? Ale kdepak. Stačí jen trochu změnit způsob dopravy. Vypadá to, že klasické spalovací motory budou zhruba do třiceti let mimo hru. Na to, abychom si je při vzrůstajícím počtu obyvatel ve světě mohli dovolit používat dál, jsou příliš neekonomické a neekologické. Postupně je nahradí hybridní automobily a elektromobily.
Pořídit si elektromobil se vyplatí již dnes, obzvláště pokud denně najedete maximálně sto kilometrů, nepotřebujete velké auto a pohybujete se převážně po městě a okresních silnicích. A především pokud máte doma na střeše solární panel. Docela povedený je například elektromobil i3 od BMW.
Potřebujete-li rychlejší a silnější auto, je pro vás dobrou volbou hybridní automobil. Při jízdě ve městě můžete využívat elektromotor, a pokud potřebujete vyrazit na dálnici, přepne motor na naftu nebo benzin. Při popojíždění v kolonách výrazně ušetříte energii a zároveň zbytečně nezamoříte ovzduší. Můžete mít klasický hybridní motor s normální baterií nebo plug-in hybrid, který lze stejně jako elektromobil dobíjet „ze zásuvky“ (např. Toyota Prius plug-in).
Elektromobil i3 (zdroj: BMW)
Analytikové firmy Bosch, největšího výrobce automobilových komponentů, předpovídají, že v roce 2020 bude po světě jezdit 6,5 milionu hybridů, 3 miliony plug-in hybridů a 2,5 milionu elektromobilů.
Svět automobilek ale bohužel není příliš pokrokový, pokud jde o skutečně nové technologie a zůstává stále fixovaný především na dvě stě let starý spalovací motor. Luxusní SUV vozy s hybridním pohonem jsou spíš jen marketingovým trikem, jak prodat jen trochu vylepšený spalovací motor. Pro elektrický pohon jsou dvoutunová auta prostě moc těžká.
Vedle toho se firmy soustředí spíš na vývoj našlapaných sporťáků. „Tady nejde o snížení emisí nebo o úspory, ale především o brutální výkon, kterého běžný automobil nikdy nedosáhne. Hybridní motor vám totiž umožní okamžité zrychlení od nulových otáček,“ říká Jan Horčík, šéfredaktor webu hybrid.cz. „Cena hybridních sportovních aut od firem Porsche, McLaren nebo Ferrari je astronomická, kolem dvou milionů dolarů, což je v kolem jednoho milionu dolarů, a praktická použitelnost minimální.“
Jsou to zkrátka předražené luxusní hračky, které ale ve výsledku, i když jsou o něco málo výkonnější, stále nemohou konkurovat vizionářskému sportovnímu elektromobilu Model S od firmy Tesla Motors. „Je to auto plně elektrické, stojí v přepočtu jen asi dva a půl milionu korun, má výkon téměř 700 koní, zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,4 vteřiny a dojezd přes 400 km,“ vysvětluje Jan Horčík.
Zkušební jízda New Yorkem v eletromobilu od Tesla Motors. (foto: Lucie Havlová)
V blízké budoucnosti pravděpodobně budeme na silnicích potkávat stále méně aut se spalovacím motorem na fosilní paliva a stále více různých alternativ – auta na zemní plyn, hybridy, elektromobily. Auta se budou zmenšovat, bude se měnit jejich tvar i použité materiály a přednost dostanou ty, které budou snadno recyklovatelné.
Autonomní kyberauto
Představte si město, kde je čistý vzduch v létě i v zimě, kde neexistují dopravní zácpy a kde máte v širokých ulicích spoustu místa, protože většina aut z nich zmizela a nahradila je zeleň. Když potřebujete dojet kamkoli po městě a okolí, zavoláte z mobilu, stisknete tlačítko ve stanici MHD nebo zmáčknete malý vysílač, který máte v kapse na klíčích. Za chvíli přijede vaše auto. Není v něm řidič a je přesně tak velké, jak právě potřebujete. Cestou si můžete číst, sledovat film, poslouchat hubu nebo spát. Doveze vás rychle a bezpečně na zvolené místo a zase odjede. Vítejte v budoucnosti.
„Osobní vlastnictví aut se časem stane zbytečně nákladným přežitkem,“ domnívá se podnikatel a vizionář Martin Hausenblas, toho času zástupce primátora v Ústí nad Labem. „My potřebujeme dopravu, ale nepotřebujeme k tomu auta vlastnit. Je to neekonomické, potřebují nákladnou údržbu a většinu času někde stojí. Nepotřebujeme auta ani řídit. Až osmdesát procent všech dopravních nehod zapříčiní lidský faktor, a tak bude autonomní auto řízené vlastním softwarem určitě bezpečnější variantou. Dopravní nehody budou zcela výjimečné, protože auta budou schopna mezi sebou komunikovat a včas se nebezpečné situaci vyhnout.“
Dobíjecí stanice San Francisku. (foto: Mariordo, Flickr, 2009, CC BY-SA 2.0)
Budoucnost patří podle Hausenblase elektromobilům: „Doprava bude levná, cena jednoho kilometru vyjde na šestinu dnešní ceny. Auta budou malá a lehká, kolem tří set kilogramů, energeticky nenáročná. Na jízdu po městě není potřeba silný motor, stejně jedete maximálně 60 km/h. Dobíjet se budou auta v servisních hubech z elektrické sítě. Oproti dnešnímu počtu jich bude jen osmina, ale zato budou stále vytížená, takže životnost klesne na jeden až dva roky. Počet vyráběných vozidel se tedy paradoxně zvýší, automobilky rozhodně nezkrachují, naopak.“
Systém přinese i nové pracovní příležitosti. Vzniknou firmy, které budou dopravu poskytovat, a ty budou potřebovat zaměstnance na údržbu vozů, mechaniky, operátory, programátory. Autonomní doprava bude pro stát znamenat velké úspory v oblasti stavby a údržby silnic, nebude potřeba dopravní policie… Časem také přestane být vlastní auto symbolem společenského postavení. Svůj status dáte najevo třeba tím, že pro vás přijede nejluxusnější model kyberauta na trhu.
Podle propočtů by mohl po zavedení elektromobilů, hybridů a především autonomní dopravy během pěti až deseti let klesnout celkový objem emisí na naší planetě o 30 %, což rozhodně není málo. Do měst by se vrátila zeleň, z našich životů by zmizela spousta toxických látek. „To už si uvědomili i političtí představitelé v mnoha oblastech Číny, která je v současné době největším automobilovým trhem na světě. Vědí, že počet obyvatel ve městech stále poroste a že by se všichni brzy zadusili zplodinami, kdyby si pořídili auta už jen všichni ti, kteří ve městech žijí dnes. Proto investují do vývoje elektromotorů a hybridů a zvou perspektivní zahraniční firmy,“ říká Jan Horčík.
Na konci letošního roku představil Google kompletní prototyp auta pro plně autonomní jízdu. (zdroj: Self-Driving Car Project)
Čínští zbohatlíci zatím touží po velkých drahých autech, ale to se časem změní. A Čína možná předběhne ve vývoji i firmu Google, jejíž kyberauta se prohánějí už dva roky po nevadském Silicon Valley. Martin Hausenblas navrhuje smělou vizi, v níž by se jedním z center vývoje kyberaut měla stát Česká republika: „Je to vývoj, který proběhne s námi nebo bez nás. Měli bychom využít příležitosti, protože technologie, znalosti i lidi na to máme. Sídlí u nás hned několik světových automobilek. A také jako země potřebujeme nějakou vizi.“ Máme na to i schopné programátory.
O kyberautech uvažuje třeba Alexis, která pracuje jako softwarová testerka a ve volném čase spolu s dalšími nadšenci programuje v pražském hackerspace BrmLab roboty: „Nezdá se to, ale udržet robota-auto na silnici je docela programátorsky složité. Další výzvou je pak naučit ho reagovat na nestandardní situace. Pro mě by byla práce na vývoji softwaru pro kyberauta splněným snem.“ Kdo ví, možná začnou za patnáct let jezdit kyberauta i u nás. A možná, že do třiceti let už ve městech ani žádná jiná nebudou.
Dále čtěte na Material Times o interiérech, jídle a šatech budoucnosti.
text: Lucie Tomanová
22. 12. 2014
Aktuálně
► Webinář: Textil a zdravý interiér
► Čestmír Suška & Daniel Suška: Propojení
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
14. 9. 11:41
Děkuji z krásný článek s ještě hezčím názvem.
Bylo by dobré, kdyby díla umělců ...
Michael Rada - Upleteno z plevele
13. 9. 16:56
lTzpeQGAoWajnyEd
iJoZxyEU - Reborn design 2024: Puky proti molům, rostoucí květináč i kritické video
1. 9. 06:58
Dobrý den, děkuji Vám za článek, který navazuje tématicky na mé vlastní texty ...
Michael Rada - „Městské doly“: jak využít potenciál elektroniky, kterou už nepotřebujeme