CZ / ENG

Ferrofluid - magnetická kapalina

Už jste někdy viděli tekutý magnet? Ferrofluid je kapalina, která reaguje na magnetické pole změnou tvaru. V jeho dosahu se chová jako živá - vytváří neuvěřitelné tvary s ostrými hroty, které vystupují nad povrch tekutiny ve směru magnetického pole. Díky magnetické přitažlivosti ferrofluidu lze docílit například toho, že „teče do kopce“.

Ferrofluid - magnetická kapalina

Je to kapalná suspenze z magnetických nanočástic (magnetit, hematit), rozpouštědla (olej) a povrchově aktivní látky (tzv. surfaktant – snižuje povrchové napětí kapalin). Když se tekutina přitahuje k magnetu, v podstatě mění své skupenství z kapalného na pevné. Po odtažení magnetu se opět rozteče.

Kromě zábavných experimentů se využívá například jako ochrana proti prachu pro hardware v IT nebo chladící látka u cívek reproduktorů, kdy se látka díky magnetismu dokáže udržet v mezeře mezi cívkou a nástavci, takže je cívka permanentně chlazena. Ferrofluid nachází uplatnění také v medicíně jako prostředek k diagnóze a léčbě rakoviny (zatím je předmětem výzkumu).

Zajímavé uplatnění má také v umění. Například japonská umělkyně Sachiko Kodama pracuje s ferrofluidem ve svých objektech a instalacích.

 

 

12. 7. 2013 AŠB

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.