CZ / ENG

Všímáme si

Na letní výlet za kovovou gorilou a do lesa z papíru

Pro toho, kdo podlehl lásce k materiálům, nastal čas je zažít při letních toulkách v praxi. Během letních výletů můžete v naší zemi navštívit, shlédnout a většinou i ohmatat různé zajímavosti ze sfér minulosti, výtvarného umění, stavitelství i průmyslu. Je libo podrbat za uchem kovovou gorilu nebo se radši ztratíte v lese z papíru?

Na letní výlet za kovovou gorilou a do lesa z papíru

Kovozoo ukazuje malým i velkým návštěvníkům, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vznikat věci,  které jsou krásné i užitečné. Některé z nich mohou vypadat jako zvířata. Prohlédněte si bizona z řetězů nebo žirafu ze starých pružin. Ve spolupráci se společnostmi zabývajícími se sběrem a zpracováním kovošrotu, plastového odpadu a jiného materiálů vznikají na Moravě další a další sochy. Jejich tvůrcem mohou být díky pomoci tamních svářečů dospělí i děti, zkušení i nezkušení. Dílny probíhají nárazově, k prohlídce je zoo otevřena denně od 9. 00 do 18. 00 a najdete ji na okraji Starého města u Uherského hradiště.

Pokud na prázdninových cestách zavítáte do Deštné v Jižních Čechách, čeká vás nečekaný muzejní zážitek. Provaznické muzeum Karla Klika není žádná nudná výstavka šňůrek. Díky originálním dobovým strojům a nástrojům uvidíte staré řemeslné postupy výroby provazů, popruhů, rohožek a sítí. Mají pletací stroj, jeden z nejstarších u nás, téměř sto let stáčecí stroj, na kterém se vyrábí stáčené šňůrky. V muzeu je i osmdesát let stará zkoušečka pevnosti provazů, více jak sto let starý stroj na předení a stáčení provazů. Mezi nimi najdete ukázky zpracování lnu, síťování a výrobu klubíček na ručním stroji. Víte, jak se dříve pracovalo bez elektřiny díky pohonu vodou a páru? Celkem dvě stě šedesát exponátů na sto metrech čtverečních je k vidění denně kromě pondělí od 9. 30 do 16. 30.

Pokud se vydáte do Kovozoo, nenechte si ujít opačný materiálový prožitek v sousedním Velehradu. Denně od 9. 00 do 17. 00 můžete navštívit Archeoskanzen – opevněné Velkomoravské hradiště s dvaceti pěti rekonstrukcemi domů včetně paláce a kostela. Uvidíte něco ze života doby Velké Moravy, knížete Svatopluka a doby slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Projděte se dobou, kdy měli lidé k blíž k zemi, posaďte se v obydlích a připomeňte si ručně zpracovanou slámu, hlínu a dřevo všemi smysly.

Výstavní prostory písecké Sladovny až do 21. září obroste fascinující imaginární les, ve kterém mohou návštěvníci prožívat emoce probuzené obrazem, světlem, hudbou i fyzickým vnímáním. Křehká těla papírových objektů tvoří umělci z New Yorku – Wade Kavanaugh a Stephen B. Nguyen, kteří se proslavili svými obrovskými objekty z krouceného papíru, kterými zaplňují celé místnosti. Každá expozice je originál, který se přizpůsobuje konstrukci konkrétního prostoru a zaplňuje prostor od země až po strop.

Papírové prostředí připomínající lesy, stromy a části rostlin návštěvníky přímo obklopuje a vtahuje je do svých útrob. Papírový les ve Sladovně oživil situacemi a příběhy pražský scénograf Tomáš Žižka, uslyšíte tam i hudbu Vladimíra Václavka, který pro výstavu složil několik ambientních hudebních kompozic. Na nahrávce se podílela hlasem, píšťalami, zvuky a perkusemi Tanja Ebeling. Do jihočeského háje her můžete denně od 9. 00 do 18. 00 hodin.

Koncept známého výtvarníka Petra Nikla, ke kterému přizval další umělce, nese jméno Orbis Pictus – PLAY. Jak již název napovídá, návštěvník výstavy se díky fantazii stává aktivním spolutvůrcem expozice, exponátů se může dotýkat, hrát si s nimi a přímo je měnit. Rozvíjí svou tvořivost a fantazii. S výstavou si od roku 2000 hrálo již přes tři miliony dětí i dospělých po celém světě. Přidejte se v Broumově, denně od 9. 00 do 18. 00 hodin až do února 2015. V létě navíc můžete zakusit jednu z pravidelných nočních návštěv výstavy.

Evropské centrum Zeměloď blízko Sázavy je stavba z odpadních materiálů a přírodnin s nízkou ekologickou stopou, na jejímž vzniku se podílel „odpadní“ architekt Michael Reynolds. Zeměloď pořádá na začátku srpna mezinárodní stavitelskou dílnu pro všechny, kdo si chtějí postavit soběstačný dům z odpadních materiálů. Během dílen se budou dokončovat vnější i vnitřní hliněné omítky a podlaha, některé části stavby je po dvou zimách potřeba opravit, a tak můžete vidět řešení specifických nesnází tohoto alternativního projektu v praxi.

Na srpnové večery jsou naplánované přednášky o úpravě původního Reynoldsova designu podle podmínek místního podnebí, o sběru a využití dešťové vody, výrobě a spotřebě elektřiny či problémech s vlhkosté stavby. Řeč bude i o českém stavebním zákoně v praxi. Zeměloď se otevře od 1. do 3. srpna 2004. Ubytování je možné ve vlastních stanech nebo v tee-pee, vaření proběhne ve společné kuchyni nebo lze využít restauraci nedalekého penzionu. Přihlášky posílejte na martin@zemelod.cz

 

text: Kateřina Zvelebilová, foto: web projektů

17. 7. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.