CZ / ENG

Hide & Seek s fotoluminiscencí

Projekt Hide & Seek navržený studiem Nonotak se nachází v Paříži poblíž zastávky metra Stalingrad a na betonovou zeď o ploše 62 m2 je nanesen fotoluminiscenční nátěr. Autorům se podařilo pomyslně propojit neosobní prostor domovního průchodu s otevřenou krajinou, transformovat místo v lesní koridor. 

Hide & Seek s fotoluminiscencí

Malba využívá čistého geometrického vyjádření: hmota lesa je tvořena horizontálními a vertikálními liniemi, přičemž siluety jednotlivých stromů vznikají na jejich pomyslných průsečících.

Projekt využívá změny vnímání v závislosti na měřítku, důležitého principu využívaného v  architektuře. Z odstupu vidíte les s konturami stromů, při bližším pohledu se však můžete ztratit v síti četných linií – odsud název díla, který doslova znamená „hra na schovávanou“. Opakující se motiv a neosobní, precizní pravoúhlost rastru úseček budí dojem, že se jedná o výsledek práce stroje, ačkoliv byla malba vytvořena ručně.

V noci se Hide & Seek projevuje jako světelná instalace, protože linie jsou malovány fotoluminiscenčním nátěrem. Dílo absorbuje denní světlo a v noci jej uvolňuje, a tak je záře tohoto stylizovaného lesa rytmizována intenzitou denního světla v závislosti na ročním období a aktuálním počasí – stejně jako obyvatelé obytného domu, v jehož prostorách se Hide & Seek nachází.

 

12. 6. 2013 Anna Beránková

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek
© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.