CZ / ENG

Všímáme si

Jak se líbí české sklo a design

Na únorovém veletrhu Ambiente ve Frankfurtu představili Češi Skleněnou republiku, vázu poskládanou z pěti materiálů, malé dámské pokojíčky i minimalisticky řešená svítidla.  Materiálová váza Michaely Tomiškové z kolekce Křehký získala první místo v soutěži Ambiente Trend 2014. Zasloužené pozornosti se v mezinárodní konkurenci těšila i česká keramika a porcelán. Na Ambiente se potkávají výrobky spotřebního zboží a designu, jejich tvůrci i obchodníci. Sami posuďte, zda vás vybrané kousky z domácí produkce osloví.

Jak se líbí české sklo a design

 

Air Table od studia deFORM pro Kavalier Design sází na kontrast jasanové masivní desky a téměř neviditelných noh a trnože z borosilikátového skla. foto: Martin Chum

Detail odhaluje, že i spoje jsou tvořeny součástkami laboratorní aparatury. foto: Martin Chum

Kolekce Transmission ukazuje laboratorní sklo v jiném světle. Materiálem pro výrobu světelného objektu byly laboratorní baňky - rozříznutím a znovusestavením do soustředné kompozice získal objekt zajímavé světelné vlastnosti. foto: Martin Chum

Oceněná materiálová váza Michaely Tomiškové z kolekce Křehký.
foto: Kristina Hrabětová

Váza je vyrobena ze dřeva, mědi, kůže, skla a mramoru. Každý materiál dává váze svůj odlišný a nezaměnitelný charakter. V duchu jednoduché formy se materiály a řemesla tvořící historii designu potkávají na jediném místě, v jediném tvaru.
foto: Kristina Hrabětová

Stánek Křehký, kde jste mohli najít i oceněnou vázu z pěti materiálů.

Na stánku společnosti Kavalier zaujaly též lampy Hadovka od studia Dechem. Celoskleněná konstrukce lamp a subtilní povrchové úpravy stínítka přenesly archetypální tvar lampy do současnosti.

Tepané mísy Adama Železného vyzdvihl profesor Hansjerg Maier-Aichen z katedry Product Design na Universitě v Karlsruhe: „Jsou top top z hlediska inovativního designu ze sortimentu pěti tisíc stánků na letošním veletrhu Ambiente.“ 

Tepaná mísa může dosáhnout tloušťky stěny až 1,5 mm.

Kobaltové mísy Martiny Žílové již mají za sebou ocenění Národní ceny za studentský design 2013.

Adama Železný ukazuje hlavní nástroj - paličku podobnou hříbku, kterým vyrábí tepané mísy. Tato technika typická pro peruánskou keramiku umožňuje docílit velmi tenkostěnných výrobků, které mají při poklepu až kovový zvuk. Vpravo Martina Žílová představuje defekt jako dekor - misky s kobaltovým zdobením.

 

 

Vlevo pohled do instalace tepaných mis. Vpravo autor grafitového setu Jakub Kabát, absolvent z ateliéru Maxima Velčovského na UMPRUM. podobně Žílová a Železný ve stejném ateliéru stále studují. 

Na stánku firmy BOMMA. Strojově broušené sklo. 

Pohled do instalace DAD studia Heleny Dařbujánové. Uprostřed stoleček a stoličky makronky.

Dámský budoár Lola od Heleny Dařbujánové. Její heslo zní: "Design je způsob, jak umožnit člověku (ženě) žít své sny o životě."

Stánek Tablo by de-sign.cz. Nová tvář stolního nádobí.

Objekt Padající Jiřiny Žertové ukazuje linii české skleněné plastiky z malovaného a vrstveného plochého skla.

Půlkoule se dvěma výtvarníka Jana Fendrycha ukazuje krásu českého broušeného nedekorativního skla.

V rámci výstavy Skleněná republika se na Ambiente opět představilo české sklo. Koncept výstavy spočíval v průřezu sklářských výtvarníků i použitých technik.

Klára Horáčková byla nejmladší vystavující výtvarnicí v rámci Skleněné republiky. Objekt Mikrokosmos zastupuje techniku stavovaného skla.

Skleněná republika. Instalace objektů v jedné řadě byla nepříliš přitažlivým, ale jediným možným řešením prostoru chodby.

 

Anna Beránková

 

21. 2. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.