CZ / ENG

Cellophane House

Použití smart materiálů může v následujících letech proměnit styl našeho života i například vývoj v architektuře. Materiály totiž umí změnit své vlastnosti pod vlivem vnějších podnětů – teploty, vlhkosti nebo vlnové délky světla.

 

Cellophane House

Stavba blízké budoucnosti proto bude možná měnit barvu, velikost, tvar, míru průhlednosti, či průsvitnosti stěn v reakci na různé podněty. Opravdový přínos smart materiálů je ovem ukrytý v jejich environmentální nenáročnosti. Některé materiály dokážou převádět formy energie (kupříkladu tepelnou, sluneční, nebo mechanickou v energii elektrickou). Smart materiály mohou navíc zachycovat energii, která by jinak mizela bez užitku.

Představte si kupříkladu fasádu, jež se rozsvítí při kontaktu s deštěm díky elektroluminiscenčním diodám, které jsou napojeny na vodivé senzory uvnitř panelů obkladu. Po dopadu dešťové kapky se aktivuje senzor a dioda se rozsvítí. Budova pak mihotavě září v rytmu dopadu kapek. Pro použití smart materiálů v architektuře jsou nekonečné možnosti – od zábavných a hravých až po ty usnadňující život, či šetřící energie. Termochromické materiály jsou navrženy tak, aby změnily barvu v určitém teplotním rozhraní. Dětská lžička zareaguje včas a změní barvu v případě, že je podávané jídlo příliš horké, anebo látka s vetkaným titanovým vláknem, která dovoluje textilii reagovat na změny teplot. Košile ušitá z takového materiálu je po vyprání zmačkaná, ale stačí vystavit ji proudu horkého vzduchu z fénu a sama se vyžehlí. 

Nejstarším komplexním využitím smart materiálů je experimentální projekt domu SmartWrap. Originální projekt z roku 2003 se dočkal dalšího pokračování a vylepšení v roce 2008 jako NextGen SmartWrap™.

V rámci výstavy Home Delivery: Fabricating the Modern Dwelling v newyorském muzeu moderního umění MoMA  byl představen NextGen SmartWrap™, známý I pod názvem Cellophane House. Oproti původnímu SmartWrapu je postaven z ocelové šroubované konstrukce a 74 prefabrikovaných panelů z PET desek, do nichž byly zakomponovány veškeré předchozí systémy (OLED, PCM, ultratenké baterie, fotovoltaické fólie). Dům se podařilo na místě sestavit během krátké doby 16 dní! 

Stejně snadno jako postavit, bylo možné objekt demontovat a postavit znovu na jiném místě, či ho zrecyklovat. Tím Kieran Timberlake naplnili svou vizi domu, jenž by odpovídal současnému způsobu života jeho uživatele a požadavkům na environmentální ohleduplnost. Přednostmi Cellophane House jsou rychlost konstrukce, flexibilita, mobilita a design podle přání a potřeb. Bohužel, projekt se nedočkal hromadné výroby a zatím se nedočkal následovníků.

12. 6. 2013 Anna Beránková

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek



Související články

Téma týdne
Wearables - nositelné technologie na ZE MOST-TEXTILES

Jak to vidí
Nikola Peřinka: Polymery nad zlato!

VŠÍMÁME SI
DAMADEI

Wearables - nositelné technologie na ZE MOST-TEXTILES Nikola Peřinka: Polymery nad zlato! DAMADEI

© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.