CZ / ENG

Ptáme se

Materiál ze slupky ananasu konkuruje kůži

Módní návrhářka Francesca Nori si v roce 2019 patentovala inovativní výrobní proces, který zpracovává ananasové slupky. Materiál Ananasse se dá použít jako náhrada kůže v oděvnictví. „Díky šupinatému vzhledu se náš materiál podobá kůži exotických zvířat,“ říká Francesca, která s Fabriziem Moianim založila firmu Vérabuccia®. Zeptali jsme se na podrobnosti.

Materiál ze slupky ananasu konkuruje kůži

Text: Jana Přistoupilová • Foto: Vérabuccia®


Jak vznikl nápad vytvořit materiál Ananasse?

Myšlenka využít slupky z ananasů namísto kůže exotických zvířat se zrodila na konci mého studia v Římě. Zpočátku byl proces vývoje veden pouze intuicí a designerskými experimenty. Spojení prvotní vize s technologickými možnostmi jedné italské společnosti vedlo k vývoji zcela nového výrobního procesu, ekologického, bez využití plastů. Umožňuje materiálu zachovat vzhled slupky, aniž by došlo k jeho zploštění. V roce 2020 začal na projektu spolupracovat vývojář Fabrizio Moiani a vznikla firma Vérabuccia ®. V optimalizaci patentované technologie stále pokračujeme.

Proč zrovna ananas?

Každý rok se na světě pro potravinářské účely vypěstuje asi dvacet pět milionů tun ananasů. Jen třetinu ananasu lze přitom zkonzumovat, zbytek se vyhodí. Podle nedávných dat je Itálie čtvrtým největším importérem ananasů v Evropě a vytváří tak téměř sto tisíc tun ananasového odpadu ročně. Dá se také očekávat, že klimatická změna bude významně přetvářet zemědělství. Už teď se tohle tropické ovoce začíná pěstovat v různých oblastech Itálie – například na Sicílii nebo Amalfském pobřeží, ale to už trochu přemýšlím dopředu.

Odkud ananasovou kůru získáváte? Spolupracujete s potravinářskými společnostmi?

Zatím používáme slupky od hotelů a restaurací. Se zvedající se poptávkou máme v plánu spojit se z italskými firmami, které exotické ovoce zpracovávají.

Materiál Ananasse získal na veletrhu Techtextil na Messe Frankfurt 2022 cenu Techtextil Performance Fashion Award. Foto: Vérabuccia®

Jak vypadá výroba materiálu?

Ananasové slupky jsou ošetřené tak, že je zachován jejich původní vzhled a struktura. Tím se velmi liší od jiných alternativ kůže rostlinného původu, kterých dnes existuje celá řada. Po zpracování vzniknou menší měkké a odolné pláty. V poslední fázi se zaměřujeme na povrchové úpravy. I když máme proces výroby patentovaný, stále se snažíme zlepšovat. Chceme například materiál dodávat ve větším formátu. K tomu je zapotřebí dodat mu nějakou spodní podporu, která bude držet menší pláty pospolu. Ačkoli je materiál sám o sobě velmi pevný a podporu nepotřebuje, výroba větších kusů ji vyžaduje.

Jaké jsou vlastnosti materiálu a jeho životnost?

Provedli jsme několik testů, které měřily odolnost Ananasse vůči oděru, teplu, tahu, působení světla a vlhkosti. Výsledky byly velmi dobré. Životnost materiálu jsme ale zatím netestovali. Co mohu říci, první prototypy materiálu Ananasse jsme vyrobili v roce 2018 a dodnes nezměnily vzhled ani barvu. Je však nutno konstatovat, že velkou roli hraje způsob a podmínky používání.

Je Ananasse voděodolný?

Je, ale zatím bohužel ne v takovém rozsahu jako jiné materiály. Stále ho však zkoumáme a vylepšujeme. Možná se nám něco podobného v budoucnosti podaří.

Ananasse™ připomíná kůži exotických zvířat. Foto: Vérabuccia®

Pro jaké aplikace se hodí jeho současná podoba?

Chceme oslovit trh převážně luxusních značek v oblasti módy a designu. Zákazníky a zákaznice, kteří chtějí neotřelou alternativu k běžné kůži… Materiál lze použít k výrobě módních doplňků, ale může být zajímavý i pro interiérový design, pro nábytek nebo obklady zdí. Můžeme ho dodat se základem například z bavlny s certifikátem GOTS nebo ve variabilním složení pro lepší estetické zpracování. To je možné díky certifikovanému, šetrnému lepidlu, které žádným způsobem nezhoršuje měkkost a pružnost materiálu.

Jaké máte s projektem další plány?

Přemýšlíme nad oslovením zákazníků v tomto segmentu trhu s nejprodávanějšími výrobky naší značky Vérabuccia®. Chceme oslovit nejen milovníky veganských a bio alternativ, ale také nadšence do kůže, ať už místní, nebo ze zahraničí, odkud v současnosti přichází největší poptávka. Ale jsme vizionáři a nechceme zůstat jen u ananasů. Rádi bychom naše portfolio rozšířili i o další materiály ze slupek ovoce. Zatím nám dává smysl zaměřit se hlavně na ty, které jsou, podobně jako ananasy, obtížně využitelné a mají dlouhou biologickou degradaci.

 

27. 4. 2023

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.