CZ / ENG

Ptáme se

Splatí nám elektronika dluhy?

Soudě podle nedávného veletrhu CES 2014, jedním z trendů blízké budoucnosti má být nositelná elektronika. Stojí za to vzít si ji na sebe?

Splatí nám elektronika dluhy?
Zavřít Neil Harbisson a jeho "eyeborg", skrze které barvoslepý umělec a zakladatel Cyborg Foundation vnímá barvy. (zdroj: cmfdesigner.com)

Daniel Novák, vědecký pracovník ČVUT
„Myslím si, že se nositelná elektronika stane běžnou součástí našich oděvů. Pro mě osobně je nejzajímavější oblast biomedicínského inženýrství. Již delší dobu se používají náramky a hodinky, které obsahují sofistikované algoritmy a jsou schopné vyhodnotit vaši pohybovou aktivitu. Rozpoznají, jestli jdete do schodů, běžíte či jedete na kole, a s touto informací dokáží poměrně přesně odhadnout váš kalorický výdaj. Do budoucna se můžeme těšit na řadu aplikací, které budou komunikovat s mobilními telefony. Například tlakoměry nebo glukometry pro diabetiky. Vidím zde velký přínos v tom, že si člověk může sledovat vlastní zdravotní stav z domova. Vývoj povede k čím dál miniaturnějším zařízením, které budou pohodlnější pro své uživatele. Už dnes existují například malé náplasti pro měření srdeční aktivity. To je velká změna oproti dřívějším pásům, které obepínaly celý hrudník.“

Milan Baxa, jednatel společnosti Applycon
„Rozhodně ano. Nositelná elektronika má dnes jednoznačně zelenou. Napomohla tomu například firma Intel, která si ji dala za jeden z hlavních cílů budoucího rozvoje. V horizontu dvou až tří let budou určitě běžná trička se světelnými prvky, oděvy s vytápěnými částmi a oděvy s různými typy senzorů. Podle mne má tato technologie kromě módního, sportovního a volnočasového oblečení do budoucna velký prostor také v profesních oděvech, jimž dá nositelná elektronika novou funkci. Naše firma nyní pracuje na třech takových projektech. Oděv pak může svému nositeli podstatně ulehčit a zpříjemnit vykonávání každodenních prací. Například v případě hasičů a záchranářů může oděv monitorovat stav jejich těla a také jejich okolí. Jde o různé typy tepelných čidel, senzory vlhkosti či senzory výbušných a jedovatých plynů. Pokud dojde k nějakému nepředvídatelnému stavu, mohou tato zařízení svého nositele varovat.“

Jakub Dvonč, provozovatel serveru Elektronicketetovani.cz
„Podle mě zatím nositelná elektronika není ve fázi, aby v oděvu nebo na těle neobtěžovala. Je tu velký potenciál, ale vyžaduje to ještě několik let vývoje. My jsme se začali věnovat elektronickému tetování (zařízení umístěné přímo na kůži uživatele, pozn. red). To by mohlo za pár let problém pohodlí vyřešit. Půjde o elektroniku, o které nebude uživatel vůbec vědět, a přitom bude plnit všechny požadované funkce. Vedle různých tělesných senzorů mě napadá například bezkontaktní přihlašování. Vývoj a úspěch nositelné elektroniky bude hodně záviset na vývoji nových typů baterií. Netroufnu si odhadnout, jak dlouho to může trvat. O vývoji jiných baterií k mobilním telefonům se mluví už desetiletí, nicméně stále používáme v podstatě ty stejné jako na začátku.“

Andrej Boleslavský, vědecký pracovník CIANT - International Centre for Art and New Technologies
„Trendy představené na CES 2014 se mi opravdu líbí. Ostatně, i z chytrých telefonů se již pomalu stávají wearables. Nejenže je máme pořád u sebe, ale díky senzorům umějí rozeznávat fyziologické procesy, zaznamenávat sportovní výkony, měřit tep srdce, nebo kvalitu spánku. Tím tak trochu splácejí dluh za to, že nás vytrhly z našich přirozených biorytmů. Těší mě, že se mnohé z designových konceptů už dostaly i do běžné spotřební elektroniky. Věřím, že lidi díky nim znovu začnou více pečovat o své zdraví. V současnosti s oblibou používám hrudní pás pro měření tepu a běh pro mě tím nabral zcela nový rozměr, našel jsem si k němu pozitivní vztah. Nevzal bych si na sebe wearables, které se dožadují pozornosti – představa, že se už i spodní prádlo bude ptát na nové aktualizace, je děsivá. Naopak, nosil bych zejména ty wearables, jež mi lépe umožní interagovat s technologií a budou rozumět mým potřebám. Kupříkladu, rád usínám s hudbou, ale ta mě pak po chvilce vzbudí. Chtěl bych tedy přehrávač, který sám zjistí, že už spím, a probere mě teprve tehdy, až změří, že je na to vhodná chvíle.“

Dita Malečková, doktorandka Studia nových médií, FF UK
„Obecně jsem pro. Vyzkoušejme všechny technologické novinky, obzvlášť když se zkombinují s něčím nositelným. Že příruční přístroje, které využíváme stále víc a častěji, začneme nosit pohodlněji při sobě, respektive na sobě, není překvapivé. Méně však může být někdy více, jak je vidět třeba na nedávném patentu firmy Motorola. Je to vlastně tetování schopné přečíst a vyplnit vaše nevyřčená přání (zařízení je umístěné na krku uživatele a dokáže prý zaznamenat i tu nejtišší řeč, pozn. red.). Tady už jsou myslím jasně vidět možná úskalí: Představte si, že na někoho neslyšně zavrčíte: „Nejradši bych tě zabil...“

 

Firma Intel vybízí, aby ji lidé zaslali nápady na nositelnou elektroniku. Vybrané podpoří při vývoji produktu.

 

připravil: Tomáš Princ

20. 1. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.